Plebiscyt "Cuda Polski 2024" docenił najcenniejsze zakątki naszego kraju
Efektem zakończenia plebiscytu „Cuda Polski 2024”, był wybór 16-ciu wyjątkowych miejsc, które rywalizowały o miano „nowego cudu” Polski. To czytelnicy magazynu „National Geographic Traveler”, w głosowaniu online, decydowali o wynikach. Ich zainteresowanie było imponujące, co potwierdza liczba oddanych głosów – aż 258 tysięcy. Ta liczba dowodzi, że chęć poznawania nieodkrytych jeszcze miejsc naszego kraju nie maleje.
Redaktor naczelny „National Geographic Polska”, Łukasz Załuski, nie ma najmniejszych wątpliwości, że plebiscyt „Cuda Polski” to najważniejsze tego typu wydarzenie w Polsce. Jego głównym celem jest promocja miejsc, które często są niedoceniane. Załuski przyznaje, że walka o zwycięstwo była zacięta do ostatnich chwil i każdy z ponad ćwierć miliona głosów mógł zadecydować o triumfie jednego z nominowanych miejsc.
Michał Cessanis, redaktor „National Geographic Traveler” i ambasador plebiscytu, zauważa różnorodność miejsc umieszczonych na liście zwycięzców. Wśród nich znalazły się takie naturalne skarby jak Bory Tucholskie, ale również miejsca o bogatej historii jak Zamek w Łańcucie czy Twierdza Srebrna Góra. Nie zabrakło też miast, które warto odwiedzić, takich jak Pyzdry czy Lidzbark Warmiński.
W opolskim plebiscycie o tytuł „Cudu Polski” rywalizowały następujące miejsca: Kraina Jezior Turawskich, Muzeum Ceramiki „Tułowice poKolei” w Tułowicach oraz Fabryka Robotów w Mosznej. Zwycięstwo przypadło Fabryce Robotów z Mosznej, która zapadła w pamięć czytelników dzięki unikalnemu podejściu do sztuki i techniki. Założycielem tego miejsca jest Sebastian Kucharski, miłośnik filmów science-fiction i fantasy. W muzeum można podziwiać roboty stworzone przez niego, wśród których największe osiągają 3,5 m wysokości i ważą blisko tonę.
Poniżej prezentujemy pełną listę laureatów plebiscytu Cuda Polski 2024:
Dolnośląskie – Twierdza Srebrna Góra; Kujawsko-Pomorskie – Pałace w Ostromecku; Lubelskie – Chełmskie Podziemia Kredowe; Lubuskie – Park Dworski w Iłowej; Łódzkie – Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej; Małopolskie – Zamek w Muszynie; Mazowieckie – Wzgórze Tumskie w Płocku; Opolskie – Fabryka Robotów w Mosznej; Podkarpackie – Zamek w Łańcucie; Podlaskie – Prawosławny skit w Odrynkach; Pomorskie – Bory Tucholskie; Śląskie – Bielsko-Biała; Świętokrzyskie – Muzeum Archeologiczne w Wiślicy; Warmińsko-Mazurskie – Lidzbark Warmiński; Wielkopolskie – Pyzdry;