Uniwersytet Opolski postępuje zasłaniając się bezpieczeństwem zwierząt przy planowanym wyburzeniu budynku
Na terenie Uniwersytetu Opolskiego, w jednym z budynków przy ulicy Oleskiej 14, który jest w niezadowalającym stanie technicznym, zamieszkują wolno żyjące koty. Władze uczelni postanowiły usunąć ten obiekt, który stanowi zagrożenie dla okolicy. Zanim jednak dojdzie do rozpoczęcia prac wyburzeniowych, trzeba zadbać o bezpieczeństwo kotów. To zadanie wykonuje fundacja Kotomaniacy, która zajmuje się opieką nad tymi zwierzętami.
Planowane wyburzenie budynku na Oleskiej zostało zgłoszone przez uczelnię do fundacji w sierpniu. Od września prowadzone są regularne rozmowy na temat odłowienia kotów i zapewnienia im nowego miejsca do życia. Fundacja wnioskowała o przedłużenie terminu odłowu, co jest obecnie rozpatrywane. Jak tłumaczy Iwona Łuczak, zaangażowana w akcję osoba, termin został przesunięty na 23 października.
Proces odławiania kotów nie jest prosty i wymaga czasu. Każdy dzień to nowe próby złapania wszystkich zwierząt. W budynku na Oleskiej 14 na stałe mieszka pięć kotów, choć ich dokładna liczba nie jest znana. Aby skusić koty do wejścia do klatek, w środku umieszczane jest jedzenie.
Wszystkie złapane koty trafiają pod opiekę fundacji, gdzie są przygotowywane do adopcji. Niestety, niektóre z nich są bardzo nieufne, co utrudnia proces odłowienia. W akcję zaangażowała się również fundacja Azyl Nadziei, która pomaga w odławianiu zwierząt wieczorami i nocą.
Apeluje się do osób, które mogłyby przygarnąć koty, o zgłoszenia. Szukane są odpowiedzialne domy niewychodzące, zabezpieczone balkonami i oknami. Jednak brakuje miejsc, gdzie można by umieścić koty na stałe lub tymczasowo.
Przed rozpoczęciem prac wyburzeniowych dla kotów zostały przygotowane tymczasowe schronienia w sąsiednim magazynie. Ponadto, specjalista z Instytutu Biologii UO przeprowadził kontrolę budynku pod kątem obecności nietoperzy. Okazało się jednak, że budynek nie nadaje się do zamieszkania przez te zwierzęta.
W dniu 14.10.2024 Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa UM Opola poinformował Uniwersytet Opolski o próbie angażowania innych organizacji w odłów kotów. W ostatnich dniach zgłosiły się do tego dodatkowe organizacje z Opola.
W miejscu wyburzonego budynku powstaną miejsca parkingowe. Koty odłowione z budynku, który ma zostać wyburzony, będą potrzebować nowego domu. Jeżeli to się nie uda, zwierzęta trafią do schroniska dla bezdomnych.