Akcje na rzecz środowiska naturalnego z okazji Dnia Ziemi 2024

Akcje na rzecz środowiska naturalnego z okazji Dnia Ziemi 2024

Obchody Dnia Ziemi, które odbędą się już w najbliższy poniedziałek, 22 kwietnia 2024 roku, będą przede wszystkim skoncentrowane na dbaniu o czystość naszej planety. W związku z tym wydarzeniem, społeczeństwo na całym globie zaangażuje się w aktywne sprzątanie swojego najbliższego otoczenia – od lasów i parków po miejskie blokowiska.

Organizacje działające w Opolu również przyłączają się do obchodów. Fundacja „Zupa w Opolu” we współpracy z Radą Dzielnicy IX Stare Miasto oraz Zakładem Komunalnym, planują event pod nazwą „Nasza Krakowska – porządkujemy zakamarki Starego Miasta”. Jest to odpowiedź na potrzebę zadbania o to wyjątkowe miejsce, które jest wizytówką miasta i przyciąga wielu mieszkańców oraz turystów zwłaszcza w sezonie deptakowym.

Wydarzenie ma rozpocząć się punktualnie o godzinie 16:00 tego samego dnia. Miejsce spotkania to Dom Nadziei znajdujący się przy ulicy Książąt opolskich 44. Organizatorzy zapewnią uczestnikom nie tylko niezbędne akcesoria do sprzątania – rękawice, worki i środki dezynfekcyjne, ale także wodę oraz smaczny poczęstunek z kawą i herbatą, który będzie czekał na nich około godziny 18:00.

Głównym celem akcji jest promowanie proekologicznych postaw i wzmacnianie ich wśród społeczności. Warto również podkreślić znaczenie współpracy między różnymi instytucjami miasta w prowadzeniu takich inicjatyw. Ważną rolę pełni tu także idea inkluzywności – w wydarzeniu mogą uczestniczyć zarówno podopieczni Fundacji „Zupa w Opolu”, jak i wszyscy chętni mieszkańcy Opola.

Przed głównym eventem, od godziny 9:00 do 14:00, odbędzie się akcja sprzątania Ziemi zorganizowane przez Radę Dzielnicy XI. Dla chętnych do pomocy będą przygotowane dwa punkty zbiórki – pod PSP nr 14 (ul. Koszyka) oraz PSP nr 33 (ul. Lelewela). Uczestnicy otrzymają eko worki i upominki od organizatorów.

Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego skupia się na uświadamianiu ludziom, jak ważne jest dbanie o nasze naturalne otoczenie. Z tej okazji uruchomił konkurs filmowy i fotograficzny dla uczniów szkół podstawowych z województwa opolskiego. Prace konkursowe, legitymujące się tematem „Sprzątam i dbam o moją najbliższą okolicę”, mogą być realizowane przez jednego ucznia, grupę uczniów lub całą klasę. Każda szkoła może zgłosić do 5 prac konkursowych.

Następne dni obfitować będą w jeszcze więcej działań na rzecz środowiska. 23 kwietnia, od godziny 11:00 do 15:00, w Reużytkowni odbędzie się akcja promująca recykling. Mieszkańcy przynoszący makulaturę będą mogli wymienić ją na sadzonki.

Dzień Ziemi 2024 to intensywny czas pełen działań na rzecz ochrony naszego środowiska. To wszystko jest realizowane w duchu troski o planetę, której jesteśmy częścią.