Działania Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości przeciwdziałające masowym oszustwom za pomocą SIMBOX-ów
Śledczy z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zdołali przejąć infrastrukturę teleinformatyczną znaną jako SIMBOX, która została wykorzystana w celu anonimizacji przez cyberprzestępców. Wraz z tym urządzeniem, znaleziono prawie 10 tysięcy kart SIM, które były używane do popełniania oszustw na dużą skalę. Cztery osoby, które uczestniczyły w tych nielegalnych praktykach internetowych oraz dostarczały karty SIM dla przestępczych działań, zostały zatrzymane.
Szereg działalności operacyjnych prowadzonych przez Departament Zarządzania w Poznaniu Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu oraz Samodzielnego Działu ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji doprowadziło do przeszukań sześciu miejsc w Warszawie i Poznaniu. W wyniku tych działań udało się znaleźć i zabezpieczyć wiele telefonów komórkowych, modemów GSM, komputerów, urządzeń SIMBOX oraz około 10 tysięcy starterów kart SIM od różnych operatorów komórkowych.
Interweniujący odkryli, że ta infrastruktura była wykorzystywana do anonimizacji swoich użytkowników oraz umożliwiała popełnianie innych przestępstw, takich jak oszustwa inwestycyjne, które zaszkodziły wielu osobom i firmom.
Podczas podjętych działań, jeden mężczyzna został zatrzymany i przekazany do Prokuratury Regionalnej w Poznaniu. Usłyszany zarzut dotyczył bezprawnego dostępu do informacji poprzez łamanie zabezpieczeń elektronicznych oraz manipulowania automatycznym przetwarzaniem danych w celu zdobycia korzyści materialnych. Sąd Rejonowy Poznań-Stare Miasto w Poznaniu zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu na okres trzech miesięcy wobec podejrzanego.
W międzyczasie, policjanci Wydziału w Białymstoku Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości prowadzili równoległe dochodzenie, które doprowadziło do rozbicia grupy operującej pod przykrywką fałszywej agencji maklerskiej online. Ofiary tej grupy straciły ponad 318 tysięcy złotych przez oszustów, którzy przedstawiali się jako przedstawiciele tej fałszywej agencji, wprowadzając swoją ofiarę w błąd co do rzeczywistej inwestycji i możliwości uzyskania dużych zysków.
W ostatnich dniach, policjanci przeszukali dwa adresy na terenie Opolskiego i Zachodniopomorskiego, gdzie znaleźli i zabezpieczyli infrastrukturę techniczną wykorzystywaną do masowego wysyłania wiadomości oraz wykonywania anonimowych połączeń telefonicznych, urządzenia SIMBOX, jak również dokumentację świadczącą o przyjmowaniu dużej ilości gotówki od klientów platformy maklerskiej, dokumentację bankową oraz karty płatnicze.
W ramach prowadzonych działań zatrzymano trzech podejrzanych, z których dwóch zostało oskarżonych o internetowe oszustwa na dużą skalę. Jeden z podejrzanych mężczyzn zarządzał urządzeniami obsługującymi karty SIM na dużą skalę, a drugi odpowiadał za przyjmowanie wpłat od klientów internetowej platformy inwestycyjnej na rachunki bankowe otwarte pod pozorem działalności związanej z wymianą walut. Następnie pieniądze były przenoszone na zagraniczne giełdy kryptowalut, aby uniemożliwić ich namierzenie lub odzyskanie.
Podejrzani zostali aresztowani na okres trzech miesięcy. Do tej pory ustalono, że liczba osób pokrzywdzonych przez fałszywą agencję maklerską jest znacznie większa niż początkowo sądzono, a straty finansowe mogą przekroczyć milion złotych. Śledztwo nadal trwa, a śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w ramach działań mających na celu ustalenie więcej osób zaangażowanych w te przestępstwa.