Już jutro Noc Muzeów! Co zobaczymy w Opolu?

Już jutro Noc Muzeów! Co zobaczymy w Opolu?

Już jutro po raz kolejny odbędzie się Noc Muzeów. Bierze w niej udział wiele miast, w tym oczywiście Opole. Warto więc skorzystać z szerokiej oferty muzealnej i odwiedzić jeden z obiektów. Jest to świetna okazja, aby trochę poobcować z kulturą, zwłaszcza jeśli sami na co dzień ją ignorujemy. Będziemy mieli okazję nie tylko zobaczyć wystawy Muzeum Uniwersytetu Opolskiego, ale też przejrzymy Archiwum Państwowe w Opolu i wybierzemy się na oprowadzanie z przewodnikiem.

Co zobaczymy w Opolu podczas nocy muzeów?

Opole ma do zaoferowania wiele opcji kulturalny. Między innymi będzie można wybrać się do zabytkowego wiatraka, pochodzącego z Dobrzenia Wielkiego a także młyna wodnego, który pochodzi z Siołkowic Starych. Oba te obiekty należą dziś do Muzeum Wsi Opolskiej, a z okazji Nocy Muzeów będzie można je za darmo zwiedzić z przewodnikiem. Zazwyczaj zwiedzanie z przewodnikiem jest drogie, więc ludzie z niego ryzykują. Tym razem pojawia się niepowtarzalna okazja, aby bez płacenia skorzystać z takiej atrakcji. To samo muzeum zaprasza także na degustacje chleba i jego wypiekanie w zabytkowym piecu. Kolejną atrakcją będzie prezentacja sztuki kowalskiej, co szczególnie zaciekawi chłopców, którzy taką sztukę znają dobrze z gier cRPG.

Czy Noc Muzeów spełnia swoją funkcję?

Noc Muzeów to inicjatywa, która ma na celu przybliżyć kulturę mieszkańcom. Osoby, które nie co dzień z muzeami nic nie mają wspólnego, wybierają się do tego rodzaju placówek, aby zobaczyć, co tam w nich piszczy. Wiele takich osób to dorośli, którzy ostatni raz taką wycieczkę odbyli w szkole podstawowej. Mają więc bardzo dużo nadrobienia i chętnie nadrabiają. Okazuje się w ten dzień co roku liczba osób odwiedzających obiekty muzealne jest naprawdę duża. Oczywiście większość osób przychodzi tam po prostu z ciekawości. Gdy jest okazja zrobić coś za darmo, to ludzie bardzo chętnie z tego korzystają, chociażby tylko po to, żeby wyjść ze swojej bańki. Nie oznacza to jednak, że organizowanie takiego dnia jest bez sensu. Wręcz przeciwnie wielu odwiedzających decyduje się wrócić.

Inicjatywa jest ogólnopolska, więc organizuje ją wiele miast, np. Czeladź.