"Kto wynalazł fotografię?" – interaktywna wystawa dla dzieci odkrywa tajemnice fotografii
Fotografia, ta nieodłączna część naszego codziennego życia, której używają wszyscy – od artystów i dziennikarzy po lekarzy, architektów czy nawet badaczy kosmicznej przestrzeni i morskich głębin. Każdego dnia opowiadamy sobie za jej pośrednictwem o zupełnie zwykłych wydarzeniach oraz dokumentujemy te najważniejsze chwile naszego życia. Trudno dzisiaj sobie wyobrazić, jakie byłoby nasze życie, gdyby fotografia nie została wynaleziona.
Na to interesujące pytanie próbowały odpowiedzieć Katarzyna Sagatowska, Monika Szewczyk-Wittek i Marta Szymańska – trzy kuratorki stworzyły pierwszą w Polsce wystawę o fotografii dedykowaną dzieciom. Wystawa jest przede wszystkim adresowana do dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ale organizatorzy serdecznie zapraszają na nią osoby w każdym wieku.
Wystawa jest zaprojektowana jako interaktywne doświadczenie, a jej podtytuł brzmi: „Czego nie wiedzielibyśmy bez fotografii”. Ekspozycja składa się z trzech części, będących zachętą dla widzów do zaangażowania się i interakcji.
Katarzyna Sagatowska wyjaśnia, że celem wystawy było, aby odwiedzający nie tylko oglądali fotografie i zapoznawali się z treścią towarzyszących im opisów, ale również aktywnie uczestniczyli w wystawie. Znajdują się tam różnego rodzaju zadania do wykonania, zagadki, jak również czytelnia z bogatym wyborem książek zawierających fotografie. Kuratorki chciały, aby odwiedzanie galerii było przyjemnością i dawało możliwość przeżycia autentycznej przygody, rozumianej jako podróż w czasie i przestrzeni.
Na wystawie widzowie mogą zapoznać się z ewolucją fotografii od XIX wieku aż po czasy współczesne. Kuratorki zapraszają także do „odwiedzenia” odległych zakątków naszej planety, a nawet do wglądu na księżyc. Historie opowiadane na wystawie ilustrowane są zarówno fotografią cyfrową jak i analogową. Możemy tam zobaczyć zarówno prace artystów, amatorskie zdjęcia z prywatnych archiwów, jak i fotografie o charakterze naukowym.
Główny cel kuratorek to umożliwienie oddechu od cyfrowej rzeczywistości, w której obecnie żyjemy, i dać możliwość dotknięcia czegoś realnego, przesunięcia, zajrzenia w wizjerek i odkrycia innego rodzaju rzeczywistości. Chciały stworzyć mądre i pouczające doświadczenie, które skłoni dzieci i ich opiekunów do zastanowienia się, jak fotografia zmieniła nasz świat i jak wielką rolę odgrywa ona w naszym życiu. Dzięki niej możemy „odwiedzić” odległe miejsca, przyjrzeć się owadom z bliska czy też obserwować, jak zmienia się rzeczywistość wokół nas.