Miasto Opole rozpoczyna miesiąc przeciwdziałania przemocy wobec dzieci

Miasto Opole rozpoczyna miesiąc przeciwdziałania przemocy wobec dzieci

W Ratuszu Miejskim w Opolu, we wtorek 8 października, odbyło się spotkanie prasowe, na którym miejskie władze wraz z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie przedstawiły plan działań mających na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci. Ten dzień nie był wybrany przypadkowo, bowiem właśnie tego dnia rozpoczyna się miesiąc poświęcony tej ważnej problematyce.

Przemysław Zych, zastępca prezydenta Opola, podkreślił w swoim wystąpieniu wagę tych działań. Zapowiedział liczne inicjatywy, które mają na celu budowanie świadomości społecznej na temat przemocowego traktowania najmłodszych.

Diagnoza sytuacji dzieci i młodzieży, opracowana dzięki funduszom Ministerstwa Sprawiedliwości za rok 2023, pokazała alarmujący obraz – aż 79% dzieci doświadczyło co najmniej raz przemocy czy zaniedbania. Jest to gwałtowny wzrost w porównaniu do roku 2022, kiedy ten wskaźnik wynosił ponad 50%.

Mimo że wiele instytucji pracuje przez cały rok nad poprawą sytuacji dzieci, to właśnie ten miesiąc jest wyjątkowym momentem, aby podkreślić wagę tego problemu. Miasto Opole razem z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie, Oddziałem Polskiego Czerwonego Krzyża, Fundacją Rozwoju Społecznego SPINACZ oraz Centrum Aktywizacji Społecznej, postanowiło w pełni wykorzystać ten czas.

Już 10 października planowana jest konferencja na temat pomocy dla zdrowia psychicznego, która ma na celu przekazanie cennej wiedzy. W szkołach opolskich rozpoczną się także lekcje na temat przeciwdziałania przemocy wobec dzieci.

Finał akcji to 19 listopada – Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Przemocy wobec Dzieci. Wówczas opolskie instytucje zajmujące się prawami dziecka i sprawami rodinnymi zostaną oświetlone na czerwono. Jak tłumaczy Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, chodzi o to, aby mieszkańcy dostrzegli miejsca, gdzie mogą uzyskać pomoc w różnych kwestiach.

Choć Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Opolu codziennie otrzymuje zgłoszenia o przemocy wobec dzieci, na szczęście większość z nich jest nieuzasadniona. Jednak to, że mieszkańcy są coraz bardziej wrażliwi na sytuację dzieci i gotowi zgłaszać różnego rodzaju nieprawidłowości, daje nadzieję, że działania podjęte przez władze miasta są skuteczne.