Mieszkańcy Opola narzekają na plagę komarów

Mieszkańcy Opola narzekają na plagę komarów

Nie tylko w samym Opolu ale także w pobliskich miejscowościach mieszkańcy skarżą się na prawdziwą plagę komarów. Jak informują, nie są w stanie nawet wyjść na zewnątrz wieczorem, bo od razu dopada ich chmara tych krwiożerczych owadów. Miasto zdecydowało, że podejmie odpowiednie kroki.

W przypadku, gdy mamy do czynienia z plagą komarów, najsensowniejszym rozwiązaniem jest odkomarzanie.

Skąd komary we wrześniu?

Wiemy, że okresem wykluwania się komarów z jaj jest wiosna i lato. Nie oznacza to jednak, że gatunek ten magicznie znika na jesień. Jaja mogą przetrwać bardzo długo i to nie tylko jedną zimę, ale nawet kilka.

Ekolodzy z Opola podejrzewają, że właśnie wykluły się komary z jaj, które czekały na to nawet 3 lata. Powodem mogła być wysoka temperatura, jaką ostatnio odnotowaliśmy, w połączeniu z ciepłymi deszczami.

Jak radzić sobie z komarami?

Jeżeli mamy problem z komarami w domu, to powinniśmy zaopatrzyć się w lejki eteryczne. Zapach jest tak naprawdę nieistotny, choć poleca się cytrynowy, sosnowy, eukaliptusowy lub waniliowy. Tego rodzaju olejki bardzo skutecznie odstraszają małych krwiopijców.

Pamiętajmy też, aby nie świecić światła, kiedy okno jest otwarte. To zwiększa szansę, że komary pojawią się w naszym domu. Oczywiście, kiedy jest gorąco, to otwarcie okna może się wydawać jedynym ratunkiem. Starajmy się jednak, aby wtedy w pokoju było ciemno.

Innym świetnym rozwiązaniem jest założenie w oknach moskitiery. Specjalna siatka ma na tyle małe oczka, że nie wleci przez nią żaden owad. Jednocześnie pozwala świeżemu powietrzu przedostać się do naszego domu.

Innym domowym sposobem jest wystawienie pokrojonej cebuli na parapet. Może to brzmieć jak zabobon, ale komary naprawdę cebuli nie lubią.

Komary w plenerze

A co w sytuacji, gdy chcemy gdzieś wyjść? Na przykład do lasu albo po prostu spędzić czas na ławce w parku? Możemy być pewni, że komary będą do nas lgnąć bez opamiętania. Nie musimy jednak panicznie się ich bać, bo istnieje kilka sposób na pozbycie się tego problemu.

Przede wszystkim powinniśmy się zaopatrzyć w specjalne kosmetyki odstraszające owady. Zwykle istnieją one w formie spreju. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest nieprzyjemny zapach, którym może charakteryzować się dany preparat. Jeśli więc zależy nam na tym, aby nie śmierdzieć, to popryskajmy tylko te strategiczne miejsca, które najbardziej są narażone na ataki komarów.