Nieustanne przesunięcia terminu przetargu na konstrukcję spalarni odpadów w Opolu utrudniają proces

Nieustanne przesunięcia terminu przetargu na konstrukcję spalarni odpadów w Opolu utrudniają proces

Cały proces wyboru kontrahenta do budowy spalarni odpadów na terenie Zakładu Komunalnego w Opolu pogrążony jest w niepewności. Jest to już drugi raz, kiedy termin przyjmowania ofert od potencjalnych wykonawców projektu termicznego przekształcania odpadów zostaje przesunięty przez miejską firmę. Początkowo, otwarcie zgłoszeń od potencjalnych oferentów miało miejsce 2 kwietnia, a następnie termin ten został przesunięty na 24 maja. Obecnie mamy jednak 21 czerwca.

Patryk Stasiak, prezes miejskiej spółki, wyjaśnił przyczyny kolejnego przedłużenia terminu składania ofert. Wielu potencjalnych wykonawców poprosiło o możliwość dokonania oceny stanu terenu, na którym ma stanąć spalarnia. Dodatkowo, część zainteresowanych podmiotów wnioskowała o dodatkowy czas na przygotowanie jak najbardziej kompetentnej oferty.

Ponadto, warto dodać, że wybrany wykonawca będzie miał do dyspozycji 9 miesięcy na przygotowanie dokumentacji projektowej i uzyskanie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, a następnie 30 miesięcy na właściwe prace budowlane.

Planowane jest, że uroczyste otwarcie spalarni odbędzie się w 2027 roku. Zakład Komunalny w Opolu dysponuje funduszami na realizację tego projektu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wynoszą ponad 130 milionów złotych. Połowa tej kwoty to bezzwrotna dotacja, a reszta to pożyczka.