Opole drugie w krajowym konkursie za poprawę jakości życia osób niewidomych i słabowidzących

Opole drugie w krajowym konkursie za poprawę jakości życia osób niewidomych i słabowidzących

Urząd Miasta Opola został laureatem II miejsca w ogólnopolskim konkursie Idol, który jest organizowany przez Fundację Szansa – Jesteśmy Razem. Konkurs ten skierowany jest do osób indywidualnych, firm oraz instytucji, które swoją pracą i działaniami przyczyniają się do poprawienia warunków życia osób niewidomych i słabowidzących.

Właśnie za opracowanie pewnych wytycznych o nazwie „Pies asystujący w budynkach Urzędu Miasta Opola i miejskich jednostkach organizacyjnych” oraz zorganizowanie edukacyjnych zajęć na temat tych wytycznych, Opole zdobyło uznanie w kategorii „Produkt roku”. Stworzony dokument to kompendium informacji dotyczących obecności psów asystujących w publicznych placówkach. Jest on skierowany przede wszystkim do pracowników urzędu miasta i podobnych jednostek organizacyjnych, a głównie tych, którzy pełnią rolę tak zwanych pracowników pierwszego kontaktu.

– Traktujmy te wytyczne jako praktyczny poradnik dla pracownika, który pokazuje podstawy prawne oraz wprowadza w tematykę związaną z szeroko pojętą definicją psa asystującego – podkreśla Mateusz Szpryngiel, naczelnik Biuro ds. Dostępności UM.

W październiku odbyło się również spotkanie w Ratuszu, gdzie najmłodsi mieszkańcy miasta wzięli udział w warsztatach literacko-plastycznych pt. „Czy pies przewodnik ma pchły?”. Gośćmi specjalnymi byli Waldemar Oppelt, właściciel psa przewodnika oraz Laba, pies przewodnik.

Urząd Miasta Opola został także uhonorowany II miejscem w kategorii „Firma roku” za realizację działań związanych z promocją idei Dostępności +.

Działania Opola skierowane są na poprawę dostępności dla wszystkich mieszkańców. Dostępność jest tutaj rozumiana jako szansa na inkluzję społeczną, czyli proces usuwania barier i tworzenia miasta przystępnego dla wszystkich obywateli. W ramach tych działań Urząd Miasta Opola realizuje średniookresowe programy działania, które uwzględniają problemy mieszkańców i priorytetowe zadania do realizacji.

– W obszarze wsparcia osób ze szczególnymi potrzebami, wyróżnić możemy działania takie jak rehabilitacja zawodowa i społeczna, usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, transport dla osób niepełnosprawnych, programy finansowane z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, czy działalność Domów Dziennego Pobytu – mówi Mateusz Szpryngiel.

Nagrody w konkursie Idol 2024 zostały wręczone w siedzibie Instytutu Rehabilitacji Niewidomych w Warszawie.