Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i wysokim poziomem wody na Bałtyku

Ostrzeżenie przed silnym wiatrem i wysokim poziomem wody na Bałtyku

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zwraca uwagę na niebezpieczne zjawiska atmosferyczne, które mogą wystąpić w województwie pomorskim. Szczególne ostrzeżenia dotyczą silnego wiatru o stopniach I i II, a także możliwości gwałtownego wzrostu poziomu wody w Morzu Bałtyckim.

Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenie II stopnia dla powiatów: słupskiego, lęborskiego, wejherowskiego, puckiego, nowodworskiego oraz obszaru Trójmiasta. Przewidywane są tam porywy wiatru sięgające nawet do 90 km/h, przy średniej prędkości do 60 km/h. Kierunek wiatru ma być zachodni.

Na pozostałym terenie regionu pomorskiego obowiązuje ostrzeżenie I stopnia. W tym przypadku prognozowany jest silny wiatr o średniej prędkości do 50 km/h, a w porywach do 85 km/h, również z kierunków zachodnich.

Ostrzeżenia dotyczące silnego wiatru mają obowiązywać od godziny 19 we wtorek do godziny 3 nad ranem dnia następnego.

Dodatkowo, Biuro Prognoz Hydrologicznych w Gdyni wydało ostrzeżenie hydrologiczne związane z gwałtownym wzrostem stanów wody w Bałtyku. Z powodu wysokiego napełnienia morza (518 cm – stan na wtorek) oraz przewidywanych warunków atmosferycznych, spodziewany jest wzrost poziomów wody do strefy stanów wysokich, miejscami z możliwością osiągnięcia stanów ostrzegawczych. Ostrzeżenie hydrologiczne obowiązuje od wtorku od godziny 18 do środy do godziny 6 rano.

Podkreślić należy, że drugi stopień ostrzeżenia IMGW oznacza ryzyko dużych strat materialnych, zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu, a także potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub ich skutki mogą w istotny sposób ograniczyć prowadzenie normalnej działalności.