Rewolucja kulturalna młodzieży: fascynujące siedem dekad historii Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu
24.01.1954 roku na przecięciu ulic Piastowskiej i Strzelców Bytomskich zainaugurowano działalność instytucji, która odmieniła życie młodzieży Opola. Odnowiony budynek, fundowany przez społeczność lokalną, stał się siedzibą Młodzieżowego Domu Kultury (MDK). W tym roku obchodzi on swoje 70. urodziny, będąc symbolem bogatej historii i prestiżu w regionie, a także inkubatorem talentów.
Krystyna Wojciechowska, dyrektor MDK, z sentymentem wspomina otwarcie instytucji. Opisuje zachwycający wystrój wnętrza – duże sale w delikatnych pastelowych barwach, umeblowane meblami wykonanymi przez stolarzy ze Swarzędza. Całość dopełniały dębowe parkiety, po których poruszano się w specjalnych osłonach na obuwie – o ich ochronę dbał woźny.
MDK od początku swojego istnienia stał się miejscem wszechstronnego rozwoju młodych ludzi. W 1954 roku w jego murach działały pracownie o różnorodnym profilu, od elektrotechnicznej i fotograficznej, przez ślusarską i stolarską, aż po meteorologiczną. W MDK zorganizowano chór, zespół pieśni i tańca oraz teatr, który zaprezentował pierwszy spektakl pt. „Czarodziejski dzban”. Niebawem przy sąsiedztwie instytucji otworzono jedyny plac zabaw w centrum miasta, a lata 60. przyniosły erę młodzieżowych zespołów bigbitowych jak Heses, związany z Bogdanem Żulewskim, legendą MDK.
W 1961 roku szermierze MDK zdobyli tytuł wicemistrza Polski, co umocniło prestiż placówki na ogólnopolskiej arenie sportowej oraz potwierdziło różnorodność talentów rozwijanych pod jej skrzydłami. Kolejne dekady przyniosły stały rozwój oferty MDK. W latach 70. instytucja przyjęła imię Bohaterów Powstań Śląskich i stała się jednym z najważniejszych ośrodków kulturalnych regionu. To właśnie tutaj swoją karierę rozpoczynał zespół TSA.
Dziś Młodzieżowy Dom Kultury w Opolu to jedna z najlepszych i największych instytucji tego typu w kraju. Działa tam cztery obiekty, które zatrudniają 120 osób. Zajęcia oferowane przez MDK cieszą się zainteresowaniem ponad 2500 uczestników. W strukturach placówki działają znane grupy artystyczne, takie jak Zespół Artystyczny PECH, Zespół Tańca Nowoczesnego ADENA czy Studio Piosenki DEBIUT. MDK jest także organizatorem blisko 100 wydarzeń rocznych, w tym prestiżowych imprez jak Festiwal Piosenki „Piosenkobranie”, Tydzień Kultury Niebanalnej czy Ogólnopolskie Forum Teatrów Dziecięcych „Miniatury”.
Obchody 70-lecia MDK obejmowały koncert zorganizowany 21 listopada ku czci śp. Tomasza Skrzypca – oddanego pracownika MDK. Koncert pt. „Pejzaż bez Ciebie. Tribute to Piotr Skrzypiec.” miał miejsce w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu. Wystąpili na nim byli i obecni wokaliści Studia Piosenki DEBIUT oraz Wokalnego Studia Kształcenia Jazzowego z akompaniamentem zespołu TAKE STYLE.
Całoroczne obchody uświetnił teatralny spektakl „Podróż po Ogień” autorstwa Agnieszki Włoch, który zgromadził na jednej scenie 150 aktorów, wokalistów i artystów. Widowisko, które zaprezentowane zostało na scenie Teatru im. Jana Kochanowskiego, były hołdem dla wieloletniej pracy Agnieszki Włoch na rzecz MDK. To właśnie ona przygotowała to niezwykłe show, które poruszyło zgromadzoną publiczność.
Wszystkie te wydarzenia świadczą o tym, że MDK Opole kontynuuje swoją misję, inspirując i rozwijając kolejne pokolenia młodych ludzi. Nieustannie utrzymuje swój status jednego z kluczowych ośrodków kulturalnych w regionie.