Średnicówka w Opolu otrzymuje zielone światło – rozpoczęto prace projektowe

Średnicówka w Opolu otrzymuje zielone światło – rozpoczęto prace projektowe

Planowana trasa średnicowa w Opolu zyskała prawną zgodność na realizację, jak orzeczeniem potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w stolicy kraju, Warszawie. W ten sposób skargi zgłoszone przez Stowarzyszenie Silesia oraz Komitet Obrony Pasieki zostały odrzucone na etapie trzeciej instancji. To otwiera drogę miastu do prowadzenia dokumentacji inwestycyjnej, która jest szacowana na kwotę około 2,5 miliona złotych.

– Decyzja ta napawa nas radością, ale zdajemy sobie sprawę, że pozostaje nam jeszcze jedno miejsce do odwołania – Naczelny Sąd Administracyjny – mówi prezydent Opola, Arkadiusz Wiśniewski. – Jestem przekonany, że sprawa znajdzie tam swój finał. Czekamy na werdykt. Uważam, że skoro w trzech instancjach decyzja była pozytywna, to czemu miałoby być inaczej w czwartej? Zważywszy na to, że za formułowanie tych decyzji odpowiedzialne były Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska i Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, a nie my jako administracja miejska.

Mariusz Chałupnik, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Opolu, informuje, że prace projektowe nad trasą przechodzącą przez Odrę zostały już zainicjowane. – Obecnie mamy pełne prawo do przyspieszenia procesu projektowego. To jest nasz pierwszy krok. Musimy uwzględnić w nim budowę mostu, rozplanowanie jezdni oraz ścieżki dla rowerzystów i pieszych. Nie przewidujemy żadnych wyburzeń – trasa ma przebiegać według drugiego, wybranego wariantu – tłumaczy rzecznik.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy projekt będzie gotowy do prezentacji.

Warto przypomnieć, że planowana średnicówka ma na celu połączenie rejonu ulicy Struga z Prószkowską. Trasa ma prowadzić między innymi przez Park Nadodrzański.