Tragiczny wypadek na kąpielisku Bolko w Opolu: 17-latek utonął mimo prób reanimacji

Tragiczny wypadek na kąpielisku Bolko w Opolu: 17-latek utonął mimo prób reanimacji

Tego dnia, około 15:30, służby ratunkowe otrzymały alarmujący telefon o topielcu na opolskim kąpielisku Bolko. Przybyłe na miejsce ekipy musiały stawić czoła przerażającej rzeczywistości – najprawdopodobniej 17-letni młodzieniec utonął.

Policja pod nadzorem prokuratury rozpoczęła śledztwo, mające na celu ustalenie szczegółowych okoliczności tego smutnego wydarzenia. Jego dokładny przebieg oraz przyczyny będą teraz dokładnie badane przez odpowiednie służby.

Aktualizacja:

Jedna ze świadkiń zdarzenia, młoda dama, poinformowała ratowników o zaginięciu swojego 17-letniego kolegi, do którego nie mogli się dodzwonić. Niezwłocznie przystąpiono do poszukiwań. Jednocześnie działania prowadziła policja, straż pożarna i ratownicy wodni. Po upływie zaledwie dziesięciu minut, chłopak został wyciągnięty z wody. Niestety, mimo zastosowania procedur reanimacyjnych, nie udało się go ocalić. Ze zgromadzonych informacji wynika, że młodzieniec przekroczył strefę zabezpieczoną przez ratowników, pływając dalej.

Chcąc uniknąć podobnych tragedii w przyszłości, warto przestrzegać kilku fundamentalnych zasad bezpieczeństwa nad wodą. Kąpiel tylko na strzeżonych plażach, pływanie zawsze z kimś, brak skoków do wody na główkę, ostrożne korzystanie ze sprzętu wodnego, wystrzeganie się alkoholu przed kąpielą, stałe monitorowanie dzieci oraz słuchanie poleceń ratowników – to wszystko może uratować życie i zapobiec niebezpieczeństwom.

Statystyki policyjne alarmują – od początku bieżącego roku utonęło już 23 osób. W 2023 roku w całej Polsce doszło do aż 490 utonięć, które pochłonęły 450 ofiar śmiertelnych, w tym 50 kobiet. Podział wiekowy ofiar prezentuje się następująco: 0 osób do 7 lat, 9 osób w wieku od 8 do 14 lat, 7 osób w wieku od 15 do 18 lat, 66 osób między 19 a 30 rokiem życia, 140 osób między 31 a 50 rokiem życia oraz aż 224 osoby powyżej 50 roku życia.

Co do miejsca zdarzeń, najwięcej utonięć miało miejsce na rzekach (121 przypadków), jeziorach (111 przypadków), stawach (67 przypadków), zalewach (36 przypadków) oraz morzu (18 przypadków). Najczęściej utonięcia miały miejsce podczas kąpieli w miejscu niestrzeżonym, ale niezakazanym (54 ofiary), kąpiel w miejscu zabronionym (33 ofiary), nieostrożności podczas pobytu nad wodą (28 ofiar) i rybakowania (21 ofiar). W 2023 roku aż 82 osoby spożywały alkohol przed topieniem się.