Wakacje składkowe dla mikroprzedsiębiorców z Opola: ponad 18 tys. wniosków złożonych
Od początku listopada, liczba opolskich mikroprzedsiębiorców, którzy podjęli decyzję o niewpłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne w grudniu, przekroczyła 18 tysięcy. Dotyczy to osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak również tych zatrudniających do dziewięciu pracowników.
Listopad to miesiąc, kiedy mikroprzedsiębiorcy zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEDIG), a także komornicy sądowi, mają możliwość ubiegania się o zwolnienie z opłat składek na własne ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku kalendarzowym. Pauza jest możliwa również dla składek na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy. Wszyscy uprawnieni przedsiębiorcy, chcący skorzystać z takiego wsparcia w grudniu, muszą zgłosić to do końca listopada.
Do 27 listopada przyjęto ogólnie w kraju 897,4 tys. wniosków o abolicję składkową na grudzień.
Zwolnienie ma zastosowanie do składek od najniższej podstawy wymiaru, która jest zobowiązana osoba prowadząca działalność gospodarczą. Ulga nie obejmuje składki zdrowotnej ani składek, które przedsiębiorca jest zobowiązany opłacać za innych, takich jak pracownicy czy współpracownicy.
Wnioski o wakacje składkowe muszą zawierać oświadczenia potwierdzające spełnienie przez płatników warunków określonych w Ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ewentualne informacje o otrzymaniu pomocy de minimis i jej wielkości. Fałszywe oświadczenia są karane. Pełnomocnicy mogą również działać w imieniu przedsiębiorcy, dlatego ZUS uzna wniosek złożony przez pełnomocnika jako równoznaczny z posiadaniem stosownego oświadczenia.
ZUS opracował wzór wniosku RWS, który jest zgodny z prawem i łatwy do uzupełnienia. Wnioski mogą być przesyłane przez płatników lub ich pełnomocników. Wszystkie wnioski złożone przez pełnomocników są obsługiwane przez ZUS na podstawie domniemanego posiadania odpowiedniego oświadczenia.
Składki zwolnione z opłat zostaną sfinansowane z budżetu państwa i będą liczone do przyszłej emerytury lub renty przedsiębiorcy. Ulga ta jest formą pomocy de minimis, więc przedsiębiorca musi podać informacje o innych formach pomocy publicznej, z których korzystał. Wnioski mogą być składane tylko elektronicznie, na miesiąc przed wybranym miesiącem zwolnienia. Tego roku można skorzystać z ulgi jedynie w grudniu.
ZUS oceni wnioski automatycznie, a wszelkie informacje na ten temat będą dostępne na koncie płatnika na PUE/eZUS. Dodatkowo, ZUS powiadomi o nowych wiadomościach na ten temat poprzez e-mail lub numer telefonu podany przez przedsiębiorcę. Jeśli przedsiębiorca otrzyma częściowe zwolnienie lub nie otrzyma ulgi, ZUS wyda decyzję, którą można odwołać do sądu za pośrednictwem ZUS. Wakacje składkowe są opcjonalne, a nie obowiązkowe – przedsiębiorca może z nich skorzystać, ale nie musi.