Zagrożenie powodziowe na Opolszczyźnie z powodu intensywnych opadów deszczu

Zagrożenie powodziowe na Opolszczyźnie z powodu intensywnych opadów deszczu

Niezwykle intensywne opady deszczu, które miały miejsce w piątek (03.11), wpłynęły na znaczący wzrost stanu wód w rzekach płynących przez Opolszczyznę. Dwa obszary odnotowały przekroczenie stanów ostrzegawczych: to Branice nad rzeką Opawą i Krzywa Góra przy Budkowiczance. Natomiast rzeka Odra, płynąca od Koźla przez Opole aż do Brzegu, utrzymuje stabilny poziom wody.

Opolskie Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie dnia 04.11 dotyczące potencjalnych, nagłych podwyżek stanów wody w rzekach na terenie Opolszczyzny. Ostrzeżenie wydane zostało z myślą o rzekach, które biorą swój początek w górach czy podgórskich partiach, a następnie wpływają do górnej lub środkowej części Odry jako jej lewostronne dopływy. Wśród nich znajdują się takie rzeki jak Opawa, Stradunia, Osobłoga czy Nysa Kłodzka.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej poinformował, iż w piątek na terenie Opolszczyzny odnotowano opady deszczu o zróżnicowanej ilości: Głubczyce zgromadziły 62 mm deszczówki na metrze kwadratowym, Prudnik zanotował 40,8 mm, a Opole 34 mm.