Operacja raciborskiej policji: Likwidacja plantacji konopi i zatrzymanie czterech osób
Oddział kryminalny w Raciborzu przeprowadził skuteczną akcję mającą na celu eliminację nielegalnej uprawy konopi. W ramach tej operacji, udało się zabezpieczyć ponad 5 kg różnych narkotyków. Proces ten doprowadził do zatrzymania czterech osób, które tymczasowo trafiły do aresztu na okres trzech miesięcy, zgodnie z decyzją sądu. Osoby te muszą liczyć się z perspektywą nawet do 20 lat pozbawienia wolności.
Przebieg tej skomplikowanej operacji był możliwy dzięki współpracy raciborskich kryminalnych z policjantami z Wydziału do zwalczania Zorganizowanej Przestępczości Narkotykowej Centralnego Biura Śledczego Policji w Katowicach. Wspólnie mogli skierować swe działania przeciwko osobom zaangażowanym w handel narkotykami na terenie powiatów: raciborskiego, kędzierzyńsko-kozielskiego oraz rybnickiego. Końcem marca tego roku doszło do zatrzymania dwóch mężczyzn, w wieku 29 i 36 lat, którzy byli odpowiedzialni za przemyt narkotyków z Holandii do Polski. Funkcjonariusze zabezpieczyli wówczas 2 kg narkotyków, wśród których były kokaina, marihuana oraz 1000 tabletek extazy.
Kolejne zatrzymania nastąpiły w ostatni czwartek. Policjanci odkryli, że na terenie prywatnej posesji w powiecie kędzierzyńsko-kozielskim może znajdować się nielegalna uprawa konopi indyjskich. Po przybyciu na miejsce, udało się zauważyć samochód opuszczający posesję. Pomimo próby ucieczki, kierowca został szybko zatrzymany. Pasujący do opisu mężczyzna zamknął się w pojeździe, ale mundurowi i tak go aresztowali. Wewnątrz samochodu znaleziono foliowy pakunek zawierający susz roślinny. Przeszukując budynek, policjanci natknęli się na plantację konopi indyjskich.
Podczas przeszukania terenu zabezpieczono łącznie 157 krzaków konopi indyjskich oraz dodatkowo ponad 3 kg różnych środków odurzających, w tym kokainy, amfetaminy i marihuany. Znaleziono także spora ilość gotówki. W rezultacie tych działań aresztowano dwóch kolejnych mężczyzn w wieku 29 i 30 lat, którzy usłyszeli zarzuty związane z uprawą, posiadaniem i produkcją substancji psychoaktywnych. Za wnioskiem prokuratora, sąd zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci trzymiesięcznego aresztu. W związku z tym, grozi im kara do 20 lat pozbawienia wolności. Sprawa nadal jest prowadzona.