Kto może skorzystać z leczenia ortodontycznego?

Kto może skorzystać z leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla dzieci i nastolatków – coraz częściej decydują się na nie również dorośli. Wady zgryzu oraz problemy z układem szczękowym mogą być skutecznie korygowane na każdym etapie życia. Sprawdź, kto może skorzystać z leczenia ortodontycznego i jakie korzyści ze sobą przynosi.

Leczenie ortodontyczne – dla kogo? 

Leczenie ortodontyczne to inwestycja w zdrowie i samopoczucie. Możesz poprawić uśmiech i funkcjonalność zgryzu bez względu na wiek, dzięki czemu zyskasz codzienny komfort i pewność siebie. Wizyta u ortodonty to świetna okazja, by dowiedzieć się, jak to osiągnąć i poczuć się lepiej na co dzień. Profesjonalna konsultacja pozwoli Ci zrozumieć, jakie masz opcje i jak możesz uzyskać wymarzony efekt. 

Leczenie ortodontyczne dla dzieci 

Dzieci w wieku 6-12 lat to idealni kandydaci do rozpoczęcia leczenia ortodontycznego. Wczesna interwencja pozwala na korygowanie wad zgryzu już na etapie wyrzynania się zębów stałych, co może zapobiec poważniejszym problemom w przyszłości. Warto zwrócić uwagę na takie objawy, jak zgrzytanie zębami, oddychanie przez usta, czy trudności z przeżuwaniem, które mogą wskazywać na potrzebę konsultacji z ortodontą. 

Ortodoncja dla dzieci w Opolu – sprawdź!

Leczenie ortodontyczne dla nastolatków 

Nastolatki często decydują się na aparaty ortodontyczne w celu skorygowania widocznych wad zgryzu. W tym wieku korzyści estetyczne idą w parze z poprawą zdrowia jamy ustnej. Aparaty stałe (nierzadko z efektywnymi dodatkami), które są najczęściej wybierane przez tę grupę wiekową, pozwalają na skuteczne wyrównanie zębów i skorygowanie nieprawidłowości zgryzu, co może zapobiec przyszłym problemom z uzębieniem. 

Leczenie ortodontyczne dla dorosłych 

Leczenie ortodontyczne w dorosłym życiu jest coraz popularniejsze. Dorośli decydują się na ten krok nie tylko z powodów estetycznych, ale także zdrowotnych, aby poprawić funkcję zgryzu, zapobiec ścieraniu się zębów i poprawić ogólną higienę jamy ustnej. Nowoczesne technologie, takie jak przezroczyste nakładki czy aparaty lingwalne (stałe aparaty ortodontyczne), umożliwiają dyskretne leczenie ortodontyczne, które nie wpływa znacząco na codzienne życie. 

Niewidoczne nakładki na zęby – przeczytaj więcej!

Jakie wady zgryzu można korygować?

Leczenie ortodontyczne może trwać od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od stopnia wady zgryzu oraz wybranej metody leczenia. Chociaż noszenie aparatu może być nieco niewygodne, szczególnie na początku, ból zazwyczaj jest łagodny i przejściowy, a ortodonta może pomóc w jego złagodzeniu. Oto najczęściej występujące wady zgryzu, które wymagają leczenia: 

  • Przodozgryz – przednie zęby dolne wysunięte przed górne. 
  • Tyłozgryz – górne zęby nachodzą na dolne. 
  • Zgryz krzyżowy – zęby górne wchodzą do środka w stosunku do dolnych. 
  • Zgryz otwarty – przednie zęby górne i dolne nie stykają się ze sobą podczas zamykania ust. 
  • Stłoczenia zębów – brak miejsca na wyrzynanie się nowych zębów, co prowadzi do ich nachodzenia na siebie.