Interwencja Policji w powiecie strzeleckim: 40-letni mężczyzna znęcał się nad rodziną

Interwencja Policji w powiecie strzeleckim: 40-letni mężczyzna znęcał się nad rodziną

Ostatnie wydarzenia z powiatu strzeleckiego potwierdzają, że przemoc domowa jest poważnym problemem, który może dotknąć każdą rodzinę. Mieszkaniec tego miejsca, 40-latek, regularnie stosował przemoc zarówno fizyczną, jak i psychiczną wobec swojej żony i nastoletniego dziecka. Działania te zostały jednak przerwane przez interwencję funkcjonariuszy policji, którzy odseparowali agresora od reszty rodziny. W wyniku decyzji prokuratury, mężczyzna musiał opuścić dom, a także otrzymał zakaz zbliżania się do ofiar na odległość mniejszą niż 100 metrów oraz kontaktowania się z nimi. Za swoje działania, grozi mu kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Sytuację zaalarmowała kobieta, która skontaktowała się kilka dni temu ze strzelecką Policją. Zwróciła się o pilną pomoc, ponieważ padła ofiarą przemocy domowej ze strony nietrzeźwego męża. Oprócz obelg pod adresem żony i syna, mężczyzna stosował również przemoc fizyczną – bił, kopał i dusił swoich bliskich. Z relacji ofiar wynika, że to nie była sytuacja incydentalna – przemoc ze strony 40-latka trwała już od dłuższego czasu.

Podczas interwencji, agresor nie wykazał skruchy. Przekierował swoją złość na interweniujących funkcjonariuszy, którzy podjęli decyzję o jego zatrzymaniu. Mężczyzna został wyprowadzony z domu w kajdankach i przewieziony do policyjnego aresztu. W momencie zatrzymania miał we krwi 2 promile alkoholu.

Komenda Powiatowa Policji w Strzelcach Opolskich wystąpiła do prokuratury z wnioskiem o nałożenie na sprawcę środków zapobiegawczych. Prokurator przychylił się do wniosku i nałożył na 40-latka obowiązek policyjnego dozoru, zakaz kontaktowania się i zbliżania się do pokrzywdzonych na odległość mniejszą niż 100 metrów, a także nakazał mu opuszczenie wspólnie zamieszanego lokalu.

Przemoc domowa jest problemem wielu polskich rodzin, często ukrywanym przed otoczeniem pod pretekstem „sprawy rodzinnej”. Tylko dzięki odważnym działaniom ofiar i odpowiednim instytucjom możliwe jest jednak zakończenie takiego cyklu przemocy. Każda osoba, która doświadcza przemocy domowej i zgłosi to policji, może liczyć na wszczęcie postępowania oraz wdrożenie procedury „Niebieskiej Karty”.

Przemoc domowa to przestępstwo, które nie jest sprawą prywatną i jest ścigane przez prawo. Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia, pamiętaj, że powinieneś natychmiast zareagować. Informuj odpowiednie instytucje – Policję lub najbliższy Ośrodek Pomocy Społecznej.