Chrabąszcz majowy – zagrożenie dla lasów. Zakaz wstępu do leśnictw Dębskiej Kuźni i Chrząstowic
W związku z koniecznością przeprowadzenia oprysków mających na celu ograniczenie populacji chrabąszcza majowego, Leśnictwa Dębskiej Kuźni i Chrząstowic nałożyły zakaz wstępu na swoje tereny. Restrykcje wprowadzono od 27 kwietnia i będą obowiązywać do 10 maja.
Nadleśnictwo Opole zdecydowało o przeprowadzeniu interwencji chemicznej po tym jak zaobserwowano masowe pojawienie się owadów. Od dwóch dni lasy są niedostępne dla odwiedzających, a takie ograniczenia będą obowiązywać do 10 maja.
Opryski już zostały wykonane na terenach leśnictw w Dębskiej Kuźni i Chrząstowicach. Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych planuje podobne działania w innych nadleśnictwach na terenie Opolszczyzny, takich jak: Brzeg, Olesno, Rudziniec, Strzelce Opolskie, Turawa czy Opole.
Jacek Boczar, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Opole tłumaczy, że tak drastyczne metody są stosowane jako ostatnia środek. Wcześniej leśnicy próbowali minimalizować problem poprzez sianie różnych zbóż, które miały stanowić pokarm dla owadów. Niestety, te działania nie przyniosły oczekiwanych efektów. Chrabąszcze majowe stanowią poważne zagrożenie dla młodych drzewek, niszcząc ich korzenie. Celem oprysków nie jest całkowite wytępienie tych owadów, a jedynie zredukowanie ich liczby do poziomu, który nie będzie stanowił zagrożenia dla lasów.
Chrabąszcz majowy to duży szkodnik o brązowych pokrywach, który szczególnie upodobał sobie liście dębów. Szkodliwe działanie polega na podgryzaniu korzeni młodych drzew, co prowadzi do ich osłabienia i często zamierania. Jest to szczególnie niebezpieczne dla szkółek leśnych, gdzie hoduje się sadzonki drzew wykorzystywane przy tworzeniu nowego lasu – informują Lasy Państwowe na swojej stronie.
Opryski na terenie leśnictw Dębska Kuźnia i Chrząstowice zostały przeprowadzone za pomocą samolotu Dromader, który rozpylał preparat owadobójczy Mospilan 20 SP. Nadleśnictwo Opole udostępniło mapę z zaznaczonymi obszarami, na których obowiązuje zakaz wstępu. Informacje o kolejnych opryskach w innych nadleśnictwach będą publikowane w osobnych artykułach.