Gosławice – wiejska oaza w obrębie miasta Opola
Gosławice, dzielnica Opola, zaskakuje swoim wiejskim urokiem oraz bliskością przyrody, co jest niezwykle cenione przez mieszkańców. Kontrast między tradycyjnymi zwyczajami i śląską gwarą a nowoczesnymi inwestycjami, takimi jak „Castorama” czy centrum handlowe „Turawa Park”, stanowi istotną cechę charakteru tego miejsca.
Pierwsze zapiski historyczne mówiące o powstaniu Gosławic sięgają XIII wieku (około 1236 roku). Nazwa prawdopodobnie wywodzi się od słowiańskiego imienia Gosław, co w przekładzie oznacza „Godny sławy”. W 1974 roku osada została włączona do miasta Opole. Obecnie Gosławice leżą w odległości 4km od opolskiego ratusza i zamieszkuje je około 1600 osób. Pierwsza Rada Dzielnicy powstała tu w październiku 2009 roku za sprawą Romana Kirsteina i ks. Prałata Huberta Janowskiego. Aktualnie Gosławice tworzą wspólną dzielnicę z pobliskim osiedlem Malinka.
Niewielu ludzi wie jednak, że to właśnie na terenie Gosławic natrafiono na jedno z najstarszych znalezisk archeologicznych w historii Opola. W 1885 roku, podczas budowy stodoły przy ulicy Żytniej, odkryto grób z I wieku n.e., bogato wyposażony, prawdopodobnie należący do księcia Wandalów. Znalezisko to pokazuje, że historia Gosławic nie ogranicza się tylko do rolnictwa. Teren ten był również miejscem istnienia stawów rybnych, pierwotnie nazwanych „Wielki Staw”, a później „Staw Kalischa”. Ryby łowione w tych stawach trafiały na stoły możnowładców całej Europy. Niestety, około 1850 roku stawy te zniknęły z mapy Gosławic.
W swojej historii Gosławice doświadczyły również tragedii. W latach 1936-1945 ich nazwa została zmieniona przez Niemców na Ehrenfeld. Najtragiczniejszymi wydarzeniami były wielki pożar w 1643 roku, który niemal zniszczył osadę oraz brutalna zgwałcenia i morderstwa 14 kobiet dokonane przez Armię Radziecką w czasie „wyzwalania” Gosławic w 1945 roku.
Obecnie Gosławice to prężnie rozwijająca się dzielnica Opola, atrakcyjnie położona zarówno blisko natury jak i centrum miasta. Ze względu na lokalizację na jednym z najwyższych punktów miasta (183,1 m.n.p.m.), oraz dostęp do infrastruktury miejskiej jak szkoły, przedszkola czy komunikacja miejska, dzielnica ta staje się coraz bardziej atrakcyjna. Także plany rozbudowy zabudowy jednorodzinnej i niskiej wielorodzinnej przyciągają nowych mieszkańców.