Muzyczna fontanna na Stawku Zamkowym ponownie urzeknie widzów swoim spektaklem

Muzyczna fontanna na Stawku Zamkowym ponownie urzeknie widzów swoim spektaklem

W dniu 1 maja, o godzinie 21:30, mieszkańcy Opola oraz odwiedzający miasto turyści będą mieli okazję po raz pierwszy podziwiać odnowioną fontannę multimedialną. Wygląda na to, że majówka w tym roku zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie.

Prace modernizacyjne rozpoczęły się w lipcu 2023 roku i obejmowały szereg różnorodnych działań. Przede wszystkim, stara posadzka niecki została usunięta. Ponadto, wymieniono wszystkie instalacje, jak również układ sterowania i zasilania. Dodatkowo, przeprowadzono remont oświetlenia stawu. Największą jednak zmianą jest to, że fontanna stała się jeszcze bardziej multimedialna.

Sama fontanna to okrągła niecka zlokalizowana wewnątrz stawu, wyposażona w ponad 60 dysz. Niektóre z nich nie tylko wyrzucają wodne kolumny, ale także umożliwiają projekcję obrazów. Dysza tworzy ekran wodny o kącie rozproszenia do 180 stopni i maksymalnych wymiarach 45 metrów średnicy oraz 15 metrów wysokości. Obraz generowany przez dysze jest idealny do wyświetlania multimediów, animacji i projekcji laserowych. Każda z 60 dysz jest dodatkowo podświetlana indywidualnym reflektorem LED, który umożliwia płynną zmianę kolorów spośród 16 milionów dostępnych odcieni. Całości dopełnia nowy projektor, który będzie wykorzystywany do wyświetlania obrazów na wodnym ekranie.

Pierwszy pokaz multimedialnej fontanny zaplanowano na środę, 1 maja o godzinie 21:30. W następnych dniach pokazy będą się odbywały trzy razy dziennie – o 13:00, 17:00 i 21:30.