Inwestycja w Opole: Remont zabytkowego "żółtego mostku" nad Młynówką

Inwestycja w Opole: Remont zabytkowego "żółtego mostku" nad Młynówką

Przeprawa nad rzeką Młynówką, zwana przez mieszkańców Opola „żółtym mostkiem”, stanowiła od lat wyzwanie zarówno estetyczne, jak i bezpieczeństwa. Wielokrotnie stawała się obiektem skarg lokalnych mieszkańców, którzy nie mogli przymknąć oka na liczne dziury w nawierzchni, zestarzałe balustrady i coraz bardziej widoczne uszkodzenia konstrukcji. Marzec przyniesie długo oczekiwaną zmianę – wtedy rozpoczną się prace remontowe, które potrwają do jesieni, a koszt inwestycji wyniesie 6 milionów złotych.

Lokalni mieszkańcy niejednokrotnie interweniowali u władz miasta w sprawie pogarszającej się kondycji infrastruktury. Zgłaszane problemy obejmowały nawierzchnię drogi przypominającą ser szwajcarski, łuszczącą się farbę czy zniszczone elementy balustrad. Miasto wreszcie odpowiedziało na te wezwania, przeznaczając na remont 6 milionów złotych, a prace zostaną wykonane przez Przedsiębiorstwo Usługowo-Produkcyjne Pom Sp. z o.o. z Krapkowic, które wygrało przetarg, oferując najniższą cenę – nieco poniżej 4,8 miliona złotych.

Warto zauważyć, że mimo że most zwany jest potocznie „żółtym mostkiem”, to jest on zabytkiem. W związku z tym prace remontowe będą prowadzone pod nadzorem Opolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Adam Leszczyński z opolskiego ratusza przekazał, że po zabezpieczeniu terenu wykonawca rozpocznie demontaż konstrukcji. Następnie zostaną usunięte balustrady, a cała konstrukcja zostanie dokładnie oczyszczona i przeprowadzona będzie inwentaryzacja uszkodzeń.

Interesujące jest to, że remont nie będzie przeprowadzany na miejscu. Po rozebraniu, most zostanie przewieziony do specjalistycznego zakładu, gdzie przejdzie proces renowacji. Ostatnim krokiem będzie zamontowanie odnowionej konstrukcji w oryginalnym miejscu oraz wymiana nawierzchni jezdni i chodnika – te elementy były szczególnie irytujące dla mieszkańców Opola.

Prace mają potrwać około siedmiu miesięcy i planowane jest ich zakończenie na jesień. Dobrą wiadomością dla mieszkańców jest to, że po remoncie most nadal będzie żółty – kolor ten stał się jego charakterystycznym znakiem rozpoznawczym. Jednak prace wiążą się z pewnymi niedogodnościami, ponieważ na czas remontu przeprawa zostanie całkowicie zamknięta, co wpłynie na ruch drogowy i pieszych w centrum miasta.

Władze Opola są przekonane, że remont jest konieczny nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa użytkowników mostu. Przez lata prowadzone były jedynie doraźne naprawy, które nie przynosiły trwałych efektów, a warunki atmosferyczne takie jak deszcz, mróz czy śnieg jeszcze bardziej przyspieszały degradację konstrukcji. Teraz decyzja o kompleksowym remoncie ma zapewnić mostowi długotrwałe funkcjonowanie.