LPR w Opolu ma pełne ręce roboty
Statystyki pokazują, że pracownicy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego są bardzo zapracowani. Mieli bardzo dużo interwencji w ubiegłym roku w porównaniu z innymi latami w okresie odkąd LPR istnieje.
Jakie sukcesy ma na swoim koncie opolska LPR? Między innymi udało się uratować 13-letnią dziewczynę, która uczęszczała do jednej ze szkół w Błotnicy Strzeleckiej. Oczywiście oprócz helikoptera na miejscu pojawiły się strażacy i ambulans. Inną sytuacją było uratowanie nauczycielki ze Strzelec Opolskich. To tylko dwie z przykładowych akcji, w jakich brało udział LPR.
LPR w Opolu jest bardzo zapracowana
Jeśli spojrzymy na dane liczbowe z 2021 roku, to zobaczymy, jak ważną robotę wykonywało opolskie LPR. Interwencji było aż 12 444, czyli tyle razy w ciągu roku latał medyczny helikopter. Jeśli więc mieliśmy okazję słyszeć za oknem szum śmigieł, to najprawdopodobniej było to właśnie pogotowie. Mieliśmy więc rekord od czasu początków istnienia LPR, a warto zauważyć, że minęły już 22 lata. Oczywiście ten rekord nie jest powodem do dumy, bo lepiej by było, aby te interwencje nie były konieczne. Teraz jednak do czynienia mieliśmy z wieloma problemami w kwestiach sanitarnych. Mimo tej niezbyt pozytywnej otoczki musimy przyznać że LPR radzi sobie świetnie.
Do kogo latają helikoptery LPR?
Kto najbardziej potrzebuje wsparcia Lotniczego Powietrza Ratunkowego? Na pewno osoby, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach, takich jak góry czy lasy. Są to miejsca, gdzie bardzo trudno dojechać karetką. Wtedy oczywiście sanitariusz nie są w stanie dobiec na piechotę albo przenieść się na rower. Konieczne jest więc wtedy dostać się na miejsce drogą powietrzną. Czasem też chodzi o to, że sytuacja jest pilna. Na przykład gdy dojdzie do zatrucia i liczą się każde sekundy. Taki helikopter jest w stanie dotrzeć tam dwa razy szybciej niż ambulans. Oczywiście koszt utrzymania śmigłowca jest większy niż pojazdu. Dlatego właśnie nie można wszystkich karetek nimi zastąpić, bo byłoby to niemożliwe do sfinansowania.
Bohaterowie bez peleryny. Pogotowie lotnicze jest kluczowe w nagłych przypadkach zagrożenie życia, gdzie liczy się każda sekunda.