Policja i inspektorzy ochrony środowiska rozbijają nielegalne składowisko odpadów na Opolszczyźnie
Zespół do zwalczania przestępstw gospodarczych z Wojewódzkiej Komendy Policji w Opolu, po kolejnej fazie śledztwa związanego z tzw. „mafia śmieciową”, ujawnił działalność nielegalnego składowiska odpadów w Krapkowicach. Próba rozbicia tego składowiska była efektem współpracy funkcjonariuszy z lokalnym Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska. Skutkiem tej operacji było zatrzymanie dwóch mieszkańców Śląska, 54-letniego i 45-letniego mężczyzn. Śledczy wykazali, że ich nielegalna działalność przyniosła im od początku roku zyski oszacowane na co najmniej 800 000 złotych. Teraz mogą im grozić kary do 10 lat pozbawienia wolności.
Pod koniec 2023 roku, policjanci opolskich jednostek specjalnych, razem z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, odkryli kolejny element układanki dotyczącej mafii śmieciowej. Zebrane dowody wskazywały na to, że pewna firma działająca na terenie Opolszczyzny mogła być zaangażowana w fikcyjne przewozy odpadów. W związku z tym, śledczy poddali wątpliwościom prawidłowość ilości i metody składowania odpadów. Badania prowadziły do Krapkowic, gdzie znajdowało się legalnie zarejestrowane wysypisko.
W celu zgromadzenia materiału dowodowego, policjanci dokonali przeszukań w siedzibach wielu firm zajmujących się transportem i utylizacją odpadów na terenie Warszawy, Katowic, Oławy i Krapkowic. Później, wspólnie z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Opolu, oraz funkcjonariuszami z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach wkroczyli na teren wysypiska. Ich podejrzenia okazały się słuszne.
Na składowisku odnalezione zostały odpady innego rodzaju niż te, które były zgłoszone w dokumentach. Co więcej, ich ilość i sposób składowania kwalifikowały się jako zagrożenie dla środowiska. Według wstępnych ustaleń, łączna ilość składowanych odpadów wynosiła około 5000 m3, a ich natura była nieodpowiednia – były to odpady o charakterze komunalnym.
W związku z powyższym, policjanci zatrzymali w tej sprawie dwie osoby – 54-letniego oraz 45-letniego mieszkańca województwa śląskiego. Obaj usłyszeli wiele zarzutów, w tym poświadczenie nieprawdy w dokumentach i składowanie odpadów wbrew obowiązującym przepisom. Funkcjonariusze wykazali, że oskarżeni mogli zarobić na swoich nielegalnych działaniach co najmniej 800 000 złotych. Policja zabezpieczyła mienie o wartości ponad 200 000 złotych, które ma służyć na pokrycie przyszłych kar. Zabezpieczonym mieniem są między innymi luksusowe auto marki Porsche oraz drogi zegarek.
Zatrzymanym grozi kara do dziesięciu lat pozbawienia wolności. Dodatkowo okazało się, że 54-letni mężczyzna był poszukiwany przez policję i ma do odsiadki jeszcze prawie dwa lata za wcześniejsze przestępstwa związane ze składowaniem odpadów. Jest to tylko jeden z elementów szeroko zakrojonego śledztwa prowadzonego przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu. Sprawa jest wciąż rozwijana, a śledczy nie wykluczają dalszych zatrzymań.