Studenci z Opola wpadli na innowacyjny pomysł
Studenci z Opola wpadli na świetny pomysł. Starają się opracować urządzenie, dzięki któremu będzie można wiarygodnie zmierzyć skalę u bólu u pacjentów. Mowa o pacjentach nieprzytomnych, którzy nie są w stanie sami zakomunikować swoich potrzeb.
Jeżeli uda się opracować to urządzenie, to będzie to osiągnięcie na skale światową. W żadnym szpitalu na świecie nie korzysta się z takiej technologii. Będzie to więc kolejny naukowy sukces Polaków.
Ból u pacjentów
Ból jest czymś, co towarzyszy nam przez całe życie. Nie ma na świecie człowieka, którego by nigdy nic nie bolało. Można jednak starać się pokonać ten ból na różne sposoby. Najpopularniejszym jest oczywiście zażycie tabletek przeciwbólowych takich jak Ibuprom. Osoby skarżące się silniejsze bóle, mogą zażyć tramadol albo kodeinę.
A co z osobami, które znajdują się w tak ciężkim stanie, że nie są same zażyć swojego leku? Tutaj konieczna jest opieka lekarza, pielęgniarki albo bliskiej osoby, która rozumie sytuacje. Poważniejszy problem pojawia się jednak, kiedy trzeba określić poziom bólu. Nie każdy potrafi to zrobić.
Nieprzytomni pacjenci też czują ból
Może się wydawać, że nieprzytomni pacjenci mają lepiej, bo nie czują bólu. To nieprawda. Ból cały czas występuje, a pacjent nie jest w stanie poinformować o nim. To zamyka drogę lekarzowi to uśmierzenia bólu.
Grupka studentów z Opola wpadła jednak na pomysł, jak ułatwić to zadanie. Chodzi o to, aby za pomocą specjalnego urządzenia monitorować stan pacjenta, gdy ten pozostaje nieprzytomny. Dzięki temu lekarz będzie wiedział, w jakim momencie podać choremu środki przeciwbólowe.