Terapiobus w Opolu. Mobilna inicjatywa na rzecz zdrowia psychicznego

Terapiobus w Opolu. Mobilna inicjatywa na rzecz zdrowia psychicznego

Opolski rynek stał się miejscem, gdzie zaparkował Terapiobus – mobilny gabinet terapeutyczny. Tego dnia, który przypadał na Dzień Zapobiegania Samobójstwom, terapeuci z Centrum Zdrowia Psychicznego przez cały czas udzielali darmowych konsultacji. Ta inicjatywa należy do ogólnopolskiego projektu Fundacji „Terapia To Nie Wstyd”, mającej na celu mobilizację polskich miast do propagowania wiedzy o rosnącym zapotrzebowaniu na wsparcie w obszarze zdrowia psychicznego.

Psycholog Maria Latusek-Mierzwa zwraca uwagę na to, że ludzie często odczuwają wstyd, gdy muszą udać się po pomoc do psychologa czy psychiatry. Dodatkowo, decyzja o podjęciu terapii nierzadko jest obarczona stygmatem niezdolności do poradzenia sobie z problemami samodzielnie. Maria podkreśla, że myśli samobójcze ściśle korelują z depresją, która jest chorobą cywilizacyjną. Zauważa również niepokojący trend, jakim jest coraz młodszy wiek dzieci podejmujących próby samobójstwa – obecnie jest to już grupa 9-10-latków.

Maria Jeleń, kierownik punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego w Centrum Zdrowia Psychicznego zlokalizowanym przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Jadwigi w Opolu, mówi o Polsce jako kraju, w którym liczba samobójstw jest alarmująco wysoka. Jak podkreśla Światowa Organizacja Zdrowia, depresja jest drugim czynnikiem prowadzącym do niepełnosprawności. Szacuje się, że aż 25% populacji boryka się z problemami psychicznymi różnego rodzaju. Problem ten nasilił się jeszcze podczas pandemii COVID-19, która odebrała życie wielu bliskim osobom, pozostawiając wielu ludzi samotnymi i niezdolnymi do poradzenia sobie z tą sytuacją.

Przyjazd Terapiobusu do Opola jest początkiem miesiąca poświęconego zdrowiu psychicznemu w tym mieście. Trwać on będzie aż do 10 października, kiedy obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.