Tragiczne zdarzenie w opolskim centrum handlowym – apel o wsparcie w walce z samobójstwem
Wykluczenie udziału osób trzecich w kontekście tragicznego incydentu, który miał miejsce w centrum handlowym w Opolu, zostało potwierdzone przez śledczych z miejscowej Komendy Miejskiej Policji. W świetle tego wydarzenia warto przypomnieć o istniejących możliwościach uzyskania wsparcia psychologicznego dla osób doświadczających kryzysów emocjonalnych.
Pamiętna środa 13 grudnia, kilka chwil przed godziną 15:00, przyniosła smutną wiadomość. Niewiele wiadomo o motywach, które skłoniły 32-letnią kobietę do skoku z najwyższego piętra centrum handlowego położonego w Opolu. Incydent miał miejsce wewnątrz budynku. Niemal natychmiast po zdarzeniu, na pomoc poszkodowanej ruszyli pracownicy ochrony obiektu, a później ratownicy medyczni przejęli akcję reanimacyjną. Niestety, pomimo wysiłków, kobieta zmarła na miejscu z powodu odniesionych obrażeń.
„Wstępne ustalenia nie pozostawiają cienia wątpliwości – w tym incydencie nie brały udział osoby trzecie. Kwestia szczegółowych okoliczności tego zdarzenia nadal jest badana przez naszych funkcjonariuszy” – wyjaśnia podkomisarz Dariusz Świątczak, Rzecznik Prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu.
Warto przy tym przypomnieć, jak ważna jest otwartość na rozmowę o problemach i uczuciach. Jeżeli masz podejrzenia, że ktoś bliski może myśleć o samobójstwie, nie wahaj się okazać mu wsparcia i skierować do profesjonalisty. Codziennie 15 osób w Polsce podejmuje próbę samobójczą, a 225 próbuje to zrobić. Liczba osób, które każdego roku umierają przez samobójstwo, jest dwukrotnie większa niż liczba ofiar wypadków drogowych. Każda taka tragedia dotyka bezpośrednio co najmniej 20 osób z bliskiego otoczenia.
Na szczęście, coraz więcej krajów – w tym również Polska – wprowadza programy mające na celu zapobieganie samobójstwom. Są one skoncentrowane na różnego rodzaju działaniach prewencyjnych. W 2019 roku zostało powołane Polskie Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom, które ma swoją siedzibę właśnie w Opolu.
Jeżeli jesteś świadkiem lub doświadczyłeś przemocy fizycznej, psychicznej, lub innej w swoim najbliższym otoczeniu – w rodzinie, szkole, czy miejscu pracy – pamiętaj, że możesz anonimowo uzyskać pomoc i poradę specjalisty, takiego jak psycholog lub prawnik.