"Upamiętniamy rewolucję, która nas połączyła" – Uroczystość Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu
Uroczystości związane z Dniem Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Opolu rozpoczęły się od hołdu złożonego pod Obeliskiem Bohaterów Rewolucji Węgierskiej 1956. Było to symboliczne gest ze strony przedstawicieli władz Opola i ich partnerskiego miasta Szekesfehervar. W trakcie ceremonii podkreślano znaczenie węgierskiego zrywu dla historii współczesnej Europy.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, wyraził swoje uznanie dla tych, którzy mieli odwagę sprzeciwić się komunistom podczas rewolucji węgierskiej. Podkreślił także, że niezależnie od zmieniających się kontekstów politycznych, pamięć o tym wydarzeniu i przyjaźń pomiędzy dwoma narodami pozostają nienaruszone.
Zsolt Lehrner, wiceburmistrz Szekesfehervar, wyraził radość z silnych więzi pomiędzy Polską i Węgrami oraz ze współpracy pomiędzy Opolem a własnym miastem. Zaznaczył, że tak samo jak dla Polaków ma znaczenie obecność krzyża katyńskiego w Szekesfehervar, tak dla Węgrów ważne jest upamiętnienie rewolucji 1956 roku w Opolu. Wyraził też satysfakcję z możliwości oddania hołdu bohaterom tego wydarzenia na terenie polskiego miasta.
Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, który oficjalnie obchodzony jest 23 marca, został uczczony w Opolu już 22.03 poprzez szereg wydarzeń o charakterze kulturalnym i rozrywkowym. Rozpoczął się od pokazu gotowania tradycyjnego węgierskiego gulaszu przy Miejskiej Bibliotece Publicznej o godzinie 14:00. Następnie, węgierski historyk Miklos Mitrovits opowiedział o współpracy pomiędzy dwoma narodami. Uroczystości zakończyły się koncertem młodzieżowych zespołów dętych z Opola i Szekesfehervaru, który odbył się o godzinie 18:00 w Państwowej Szkole Muzycznej w Opolu.