Województwo opolskie pod znakiem intensywnych opadów deszczu: sytuacja hydrologiczna trudna, aczkolwiek stabilna
Niemniej jednak nie odnotowano dotychczas żadnych poważnych incydentów, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu obywateli województwa opolskiego, mimo iż miały miejsce intensywne opady deszczu. Służby pracują w trybie prewencyjnym, zabezpieczając obszary szczególnie narażone na skutki ulew.
Na dzień 13 września 2024 roku, choć sytuacja meteorologiczna w regionie opolskim jest skomplikowana ze względu na silne opady deszczu, które rozpoczęły się dzień wcześniej i objęły całe województwo, utrzymuje się stabilność. Pomimo tego, że ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne trzeciego stopnia są aktualne do 16 września, nie zaobserwowano do tej pory żadnych istotnych wydarzeń zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców.
Na terenie Opolszczyzny obowiązuje ostrzeżenie przed silnymi opadami deszczu oraz możliwością przekroczenia stanów alarmowych rzek. Szczególnie narażone na powodzie są zlewnie takich rzek jak Nysa Kłodzka, Osobłoga, Bystrzyca, Oława, Kłodnica i Kwisa. W powiatach prudnickim, nyskim i namysłowskim działania prewencyjne polegały na wzmocnieniu zabezpieczeń w miejscach szczególnie narażonych na skutki ulew. W Głuchołazach zaobserwowano wzrost poziomu rzeki Białej Głuchołaskiej, choć na razie nie przekroczył on stanów alarmowych.
13 września 2024 roku o godzinie 5:00 rano stacje hydrologiczne w województwie opolskim odnotowały, że poziom wody na terenie województwa utrzymuje się na średnim poziomie. Na przykład na stacjach w Niemodlinie (rzeka Ścinawa Niemodlińska), Namysłowie (rzeka Widawa) i Głuchołazach (rzeka Biała Głuchołaska), poziom wody jest wysoki, ale rośnie. Przy tym nie odnotowano na żadnej ze stacji przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych.
Podjęto liczne działania prewencyjne w różnych powiatach regionu. W Strzelcach Opolskich budynek starostwa został zabezpieczony workami wypełnionymi piaskiem. W powiecie prudnickim zabezpieczono newralgiczne miejsca takie jak przepust w Racławicach Śląskich oraz droga pomiędzy Racławicami Śląskimi a Dzierżysławicami. Dodatkowo, planuje się zabezpieczyć budynek Domu Dziecka w Mochowie. W powiecie nyskim zabezpieczono m.in. nabrzeże rzeki Mora, remontowany odcinek DK40 i most na tej drodze oraz instalację burzową, która jest obecnie remontowana. W powiecie namysłowskim zabezpieczono miejsca szczególnie narażone na terenie gminy Pokój (Siedlice) i gminy Świerczów (rów przy drodze powiatowej 1136 O). W Opolu mieszkańcy mogli pobrać worki z piaskiem, a akcja będzie kontynuowana 13 września 2024 roku.
W pełnej gotowości są służby ratownicze. Osoby na stanowiskach kierowania w Powiatowych Komendach PSP zostały wzmocnione, a sprzęt przeciwpowodziowy został przeniesiony do regionów zagrożonych. Do godziny 5:00 rano 13 września nie odnotowano żadnych znaczących incydentów wymagających interwencji ratowniczej.
Planowane są dalsze działania w nadchodzących dniach, takie jak przygotowanie miejsc ewakuacyjnych dla mieszkańców obszarów zagrożonych oraz rozmieszczenie dodatkowych sił ratowniczych.