Występowanie bakterii coli w opolskim wodociągu. Przyczyną zanieczyszczenia zajmuje się WiK
W centralnej części Opola, w sieci wodociągowej zaopatrującej kilka obiektów mieszkalnych przy ulicy Krakowskiej, stwierdzono obecność bakterii z grupy coli. Opolski oddział WiK nie jest na razie w stanie określić, co było przyczyną tego niekorzystnego zjawiska.
Mieszkańcy okolicznych kamienic pod adresem: 40, 40a, 44, 51. 53 i 57 są zobowiązani do zaprzestania korzystania z dostarczanej im wody. Stanisław Janik, który pełni funkcję wiceprezesa opolskiego WIK-u, poinformował Radio Opole o tym, że intensywność monitoringu jakości wody została podwyższona. Dodatkowo, zaplanowano pobranie kolejnych próbek do analizy dnia 26.10.
Według Jankika, nie jest jeszcze jasne, czy mamy do czynienia z szeroko rozpowszechnionym problemem, czy też jest to jedynie lokalne zanieczyszczenie. Wnioski na ten temat można będzie wysnuć dopiero po przeprowadzeniu badań.
– Musieliśmy podjąć decyzję o wyłączeniu dostaw wody dla ulicy Krakowskiej na podstawie wyników analizy laboratoryjnej przeprowadzonej przez sanepid – wyjaśnia Janik. – Dopiero jutro, po sprawdzeniu sześciu różnych punktów na obszarze całej sieci wodociągowej, będziemy w stanie określić, gdzie występuje problem. Nie jesteśmy jeszcze pewni, czy to jest zanieczyszczenie ograniczone do pojedynczego punktu przyłącza, czy też obejmuje większy obszar sieci wodociągowej. Woda dostarczana ze stacji spełnia wszystkie normy i jest na bieżąco kontrolowana, więc na wylocie jest zdatna do spożycia.
Do czasu wyeliminowania problemu mieszkańcy muszą zaopatrywać się w wodę za pomocą beczkowozu, który został ustawiony na skrzyżowaniu ulic Powolnego i Krakowskiej. Sieć wodociągowa jest regularnie dezynfekowana i płukana.
Podkreślmy, że woda dostępna obecnie dla mieszkańców z kranu nie nadaje się do spożycia bezpośredniego, przygotowywania posiłków, mycia owoców, warzyw czy naczyń, a także prania i higieny osobistej. Jedynym dozwolonym zastosowaniem jest jej użycie do celów sanitarnych.