Żegnamy Ewę Wyszomirską, aktorkę związaną z Opolem

Żegnamy Ewę Wyszomirską, aktorkę związaną z Opolem

W wieku 80 lat odeszła od nas Ewa Wyszomirska, ceniona aktorka telewizyjna i teatralna. Zasłynęła przede wszystkim dzięki swoim niezapomnianym rolom w serialach takich jaki „Świat według Kiepskich”, „13. posterunek” oraz „Pierwsza miłość”.

Smutną wiadomość o odejściu artystki podał na swoim profilu społecznościowym opolski Teatr im. Jana Kochanowskiego. Przez lata, Ewa Wyszomirska była cenną częścią tej instytucji kulturalnej.

„Odeszła od nas Ewa Wyszomirska – aktorka o ogromnym talencie, od dziecka pasjonująca się teatrem lalek. Od 1968 roku Opole stało się jej domem – przez lata tworzyła w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora, a następnie w latach 1989-2019 w Teatrze im. Jana Kochanowskiego. Podczas XXVI Opolskich Konfrontacji Teatralnych za swoje kreacje zdobyła prestiżowe wyróżnienie. Najbardziej zapadła nam w pamięć jej rola Janiny Węgorzewskiej w spektaklu 'Matka’ Witkacego – jedna z najbardziej emocjonujących ról w jej karierze. Z głębokim żalem składamy kondolencje bliskim, przyjaciołom oraz rodzinie artystki. Jej niebywały talent pozostawił trwałe piętno na scenie i w naszych sercach” – tak pożegnał aktorkę zespół Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Ewa Wyszomirska urodziła się w 1943 roku i debiutowała na scenie teatralnej zaledwie rok później, w 1967 roku. Współpracowała z wieloma instytucjami teatralnymi, w tym: Teatrem Lalek przy Teatrze Ziemi Opolskiej, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. Smolki, Teatrem Lalki i Aktora Baj Pomorski w Toruniu oraz wspomnianym już Teatrem im. Kochanowskiego.

Większości widzów zapadła jednak w pamięć dzięki swoim telewizyjnym kreacjom, zwłaszcza w serialach „Licencja na wychowanie”, „13. posterunek 2”, „Życie jak poker”, „Pierwsza miłość” czy „Świat według Kiepskich”.