37-latek z Krapkowic ponownie złapany za kierownicą pod wpływem alkoholu traci samochód

37-latek z Krapkowic ponownie złapany za kierownicą pod wpływem alkoholu traci samochód

Od 14 marca br. na terenie całego kraju obowiązują zaostrzone regulacje prawne dotyczące kierowania pojazdami mechanicznymi pod wpływem substancji odurzających czy alkoholu. Każdy, kto zdecyduje się złamać te przepisy, musi liczyć się z ryzykiem utraty swojego auta. Zwalniając te konsekwencje, 37-letni mieszkaniec powiatu krapkowickiego, który w ciągu tego roku został już dwukrotnie przyłapany na jazdę pod wpływem alkoholu. W przeszłości za takie przestępstwa spędził już czas za kratami.

Funkcjonariusze ruchu drogowego z Krapkowic podczas rutynowej kontroli zatrzymali do sprawdzenia mężczyznę, który nie korzystał z pasów bezpieczeństwa. W trakcie tej interwencji policjanci zwrócili uwagę na nietypowy stan psychofizyczny 37-latka oraz fakt, że nie posiada on aktualnych uprawnień do kierowania pojazdem. Przeprowadzone na miejscu badania alkomatem potwierdziły ich podejrzenia – mężczyzna miał w organizmie więcej niż promil alkoholu.

Analiza historii wykroczeń kierowcy pokazała, że to nie był jego pierwszy raz za kierownicą będąc pod wpływem alkoholu. Tylko w bieżącym roku został on złapany dwukrotnie – raz w styczniu, gdy miał blisko 2 promile alkoholu we krwi, oraz raz w marcu, gdy wynik badania alkomatem przekroczył promil. Mimo kilkukrotnego odsiadki za podobne przestępstwa, mężczyzna nadal decydował się na jazdę po spożyciu alkoholu.

Zgodnie z nowymi regulacjami prawnymi, które weszły w życie 14 marca br., funkcjonariusze zdecydowali o tymczasowym zabezpieczeniu samochodu mężczyzny na parkingu policyjnym. Jest to kolejny przypadek w naszym regionie, gdzie niewłaściwe zachowanie kierowcy skutkuje konfiskatą samochodu za jazdę na „podwójnym gazie”. Zgodnie z prawem, grozi za to do 5 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdem. Wobec 37-latka, oprócz powyższej kary i kolejnego zakazu, orzeczona zostanie utrata pojazdu.

Od 14 marca br. obowiązuje nowe prawo, które zaostrza kary dla osób prowadzących pojazdy mechaniczne pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Według zmienionego artykułu 44b kodeksu karnego, sąd może orzec konfiskatę pojazdu, jeżeli został on użyty do popełnienia przestępstwa. Jeżeli pojazd nie był wyłączną własnością sprawcy lub jeśli po popełnieniu przestępstwa sprawca zdecydował się go sprzedać, darować czy ukryć, to sąd orzeka przepadek jego równowartości.

Przepadek pojazdu będzie orzekany między innymi w przypadkach, gdy kierowca ma we krwi ponad 1,5 promila alkoholu lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu; gdy sprawca wypadku drogowego jest nietrzeźwy lub ucieka z miejsca zdarzenia albo spożywa alkohol lub zażywa narkotyki po zdarzeniu, ale przed badaniem trzeźwości; gdy nietrzeźwy kierowca albo pod wpływem narkotyków był już wcześniej skazany prawomocnie za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub za przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem.