70 lat pełne kultury – jubileusz Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu

70 lat pełne kultury – jubileusz Młodzieżowego Domu Kultury w Opolu

Młodzieżowy Dom Kultury (MDK) w Opolu, usytuowany na skrzyżowaniu ulic Piastowskiej i Strzelców Bytomskich, świętuje swoje 70. urodziny. Ta instytucja kulturalna zyskała nowe życie 24 stycznia 1954 roku, po gruntownym remoncie sfinansowanym ze środków publicznych, a następnie została oddana do dyspozycji młodzieży opolskiej.

Od początku działalności MDK, już w pierwszym roku, oferowało różnorodne pracownie takie jak elektrotechniczna, radioamatorska, fotograficzna czy stolarska i ślusarska. Działały też warsztaty dla młodych meteorologów. W placówce było miejsce na rozwijanie umiejętności tanecznych poprzez zajęcia z tańców ludowych oraz koła chemiczne i biologiczne. Istniały tam również chór, zespół pieśni i tańca oraz teatr, który wystawił swój debiutancki spektakl „Czarodziejski dzban”. MDK wyposażono także w kino, bibliotekę i czytelnię. Przy wsparciu lokalnych firm uruchomiono plac zabaw przy parku obok MDK – jedyny w centrum miasta.

Program MDK był podzielony na cztery sektory: artystyczny, techniczny, naukowy i sportowy. W ramach działu artystycznego funkcjonowały warsztaty choreograficzne, plastyczne i muzyczne, w których aktywnie uczestniczyli między innymi akordeoniści, gitarzyści czy mandoliniści. Sektor techniczny składał się z pracowni modelarskich (lotniczej i szkutniczej), radiotechnicznej, foto-kinematograficznej oraz konstrukcji drewnianych. W dziale naukowym dominowały biologia i chemia a także pracownia geograficzno-krajoznawcza. Ostatni z działów – sportowy – obejmował szermierkę i szachy. Pod koniec 1956 roku placówka poszerzyła swoją ofertę o pracownię haftu artystycznego, zespół recytatorski, szkołę kinoperatorów dla szkół i przedszkoli oraz dwa teatrzyki kukiełkowe. W latach 60. MDK dołączyła do modnego wówczas trendu i powstał tam pierwszy w Opolu zespół bigbitowy gitar elektrycznych Heses.