Funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali kierowcę z 1 083 kg nielegalnego tytoniu na autostradzie A4

Funkcjonariusze opolskiej KAS zatrzymali kierowcę z 1 083 kg nielegalnego tytoniu na autostradzie A4

Podczas przeprowadzanej kontroli na autostradzie A4, kierujący samochodem dostawczym został zatrzymany przez funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) z Opola. W trakcie prześwietlenia ładunku transportowanego przez mężczyznę, odkryli oni niewłaściwie zapakowany tytoń sukcesywnie ukryty we wnętrzu pojazdu.

Zdarzenie miało miejsce 16 stycznia 2024 roku, podczas rutynowej kontroli drogowej. Niepozorny samochód dostawczy stał się przedmiotem szczególnej uwagi funkcjonariuszy, którzy podczas kontroli bagażnika natknęli się na 36 pakietów zawierających susz tytoniowy. Pakunki były owinięte jutą i mocno związane sznurami. Kierowca nie mógł okazać żadnych dokumentów potwierdzających legalność przewożonego towaru.

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji, opolscy stróże prawa postanowili zatrzymać mężczyznę oraz skonfiskować nielegalny towar. Łączna waga tytoniu wyniosła 1 083 kg, a jego wartość rynkowa przekraczała 20 000 zł. Nielegalna sprzedaż takiej ilości tytoniu mogłaby narazić Skarb Państwa na straty z tytułu niezapłaconego podatku akcyzowego, szacowanego na kwotę 634 054 zł.

Ukarano go mandatem karnym w wysokości 5 tys. zł za naruszenie ustawy o systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi (tzw. ustawa SENT). Mężczyzna, po usłyszeniu zarzutów, dobrowolnie zdecydował się na przyjęcie odpowiedzialności kryminalnej (znanej jako DPO) i zapłacił grzywnę w wysokości 30 tys. zł.

Warto przypomnieć, że obrót tytoniem i wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy jest nielegalny. Osoby, które próbują wprowadzić taki towar do obiegu, narażają się na odpowiedzialność karną i skarbową.