Wykorzystanie pustych funduszy Budżetu Obywatelskiego na dodatkowe projekty
W wyniku rozliczenia tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, okazało się, że wartość projektów, które zdobyły najwięcej głosów, była o około 1,6 mln złotych niższa od dostępnych w budżecie środków. Na początku roku zarezerwowano 6,8 mln złotych na realizację propozycji mieszkańców, ale zwycięskie inicjatywy kosztowały tylko nieco ponad 5,2 mln złotych. Po konsultacjach z Zespołem ds. Budżetu Obywatelskiego i Inicjatywy Lokalnej oraz analizie wyników głosowania i sytuacji finansowej miasta, prezydent podjął decyzję o przekazaniu niewykorzystanych środków na sfinansowanie pięciu dodatkowych projektów.
Pierwszym z nich jest stworzenie Parku Nauki i Rekreacji, który będzie składał się z kilku stref tematycznych. Będą to m.in. ogrody doświadczalne, tablice dydaktyczne i zbiorniki na deszczówkę, domki dla zwierząt, takie jak hotel dla owadów czy domek dla jeży, a także altana ogrodowa, czytelnia na świeżym powietrzu i strefa biernej i czynnej rekreacji z urządzeniami zabawowymi oraz piec chlebowy.
Planowane jest również przeprowadzenie remontu alejek w Parku Osiedlowym AK. Jest to konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkownikom i dostosowania parku do potrzeb rekreacyjnych, które wymagają jednolitej i równej nawierzchni. W ramach projektu ułożona ma być nowa, wysokiej jakości nawierzchnia asfaltowa, która nie zakłóci obecnego charakteru parku i nie będzie wchodzić na tereny zielone.
Następny projekt to budowa placu zabaw na świeżym powietrzu na terenie placówki ZSP nr 2 w Opolu przy ul. Zofii Nałkowskiej 16. Plac zabaw ma mieć bezpieczną nawierzchnię i nowe urządzenia rekreacyjne. Planowany koszt inwestycji wynosi ok. 150 000 złotych.
Kolejnym projektem jest stworzenie murale „DUMA OPOLA”, który ma upamiętnić gwiazdy Opolskiego futbolu i historię Odry Opole. Na muralu mają znaleźć się twarze największych legend klubu oraz historyczny herb klubu.
Ostatnim projektem, jaki zostanie sfinansowany z nadwyżki, jest budowa chodnika dla pieszych wzdłuż ulicy Gutenberga i Ślicznej. Planowany jest chodnik o długości 400 metrów i szerokości 2 metry, wraz z niezbędną infrastrukturą.