Na tropie żurawi rajskich z opolskiego ogrodu zoologicznego

Na tropie żurawi rajskich z opolskiego ogrodu zoologicznego

W ogrodzie zoologicznym w Opolu, dwie sztuki żurawi rajskich, które pojawiły się w czerwcu, zdobywają siłę i dorastają do pełnej formy. Pomimo że na razie nie ujawniły swojego płciowego statusu, wiadomo już, że ich dalsza ścieżka rozwoju nie będzie prowadzić przez ten sam ogród.

Choć te niezwykłe ptaki są nierozłączne z rodziną, to nie przewiduje się praktyki separacji od rodziców – zwłaszcza biorąc pod uwagę, że są to gatunki skrajnie zagrożone wyginięciem. Krzysztof Kazanowski, autorytet w dziedzinie hodowli tego gatunku w zoo w Opolu, zaznacza, że narodziny tych młodych stanowią ważny krok do przodu w ochronie gatunku.

Kazanowski podkreśla także, że obecność piskląt jest dowodem na dojrzewanie samca do odpowiedniego wieku i zdolności do reprodukcji. Jak wyjaśnia, wcześniejsze próby samca były niewypałem – żuraw był zbyt młody i nie posiadał jeszcze pełnej dojrzałości płciowej.

Te unikalne żurawie rajskie są częścią Europejskiego Programu Hodowli Zachowawczej. W ramach programu młode nie pozostają w swoim miejscu urodzenia – celem jest ochrona gatunku na przestrzeni setki lat i możliwość jego reintrodukcji do natury w przyszłości. Warto wspomnieć, że opolskie zoo oferuje również możliwość obserwacji innych gatunków żurawi, takich jak koroniaste i mandżurskie.