Nowoczesne technologie i niewzruszona determinacja w służbie ratowaniu życia – poszukiwania zaginionych na Opolszczyźnie

Nowoczesne technologie i niewzruszona determinacja w służbie ratowaniu życia – poszukiwania zaginionych na Opolszczyźnie

Opolszczyzna została niedawno miejscem intensywnych, nocnych działań poszukiwawczych, mających na celu odnalezienie dwóch zaginionych mężczyzn. W obu przypadkach sytuacja była poważna, a życie i zdrowie zaginionych – zagrożone. Pierwsza z osób to 20-letni mężczyzna, który nagle zniknął po tym, jak wsiadł do samochodu. Drugi to 43-latek, który wybrał się do lasu, pozostawiając niepokojący komunikat. Policja, wykorzystując nowoczesną technologię, termowizję i drony oraz patrole na quadach, prowadziła całonocne działania ratunkowe.

Dodatkowo, region testuje nowy program mający na celu poprawę skuteczności poszukiwań – jest to „sztywne łącze”, które umożliwia bezpośredni kontakt z centrum dowodzenia. Przeznaczone ono jest do szybkiego przekazywania informacji w sytuacjach kryzysowych.

Czwartek wieczorem, tuż przed 23:00, policjanci z Zawadzkiego otrzymali zgłoszenie o zaginięciu 20-latka. Młodzieniec zostawił list pożegnalny, po czym wsiadł do samochodu i od tego momentu nie nawiązał już kontaktu z nikim. Policja, wspierana przez służby informatyczne, które skupiły się na namierzaniu telefonu zaginionego, rozpoczęła poszukiwania. Po pięciu nad ranem funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Oleśnie odnaleźli mężczyznę, który został następnie przekazany pod opiekę medyczną.

Kolejna akcja poszukiwawcza miała miejsce rano 08.04.2024. Tym razem chodziło o 42-latka, który wyszedł do lasu, nie informując bliskich o swoim dokładnym miejscu pobytu. Rodzina i znajomi próbowali go znaleźć samodzielnie przez kilka godzin, ale kiedy zrozumieli jak poważne może być zagrożenie dla życia mężczyzny, wezwali policję.

Poszukiwania osoby zaginionej w lesie w nocy to zadanie wyjątkowo trudne, ale policjanci są do tego odpowiednio przygotowani. Wspomagani przez strażaków oraz ochotników z grupy poszukiwawczo-ratowniczej z Suchego Boru, przeszukali wyznaczony teren przy użyciu quadów, dronów z kamerami termowizyjnymi i radiowozów. W końcu, nad ranem, udało im się odnaleźć zaginionego, który choć był wyraźnie osłabiony, na szczęście był cały i zdrowy.

W ramach starań o jeszcze większą skuteczność poszukiwań policja na Opolszczyźnie wdrożyła specjalny program. Policja w województwach małopolskim i opolskim została wyposażona w stacjonarne telefony, które umożliwiają bezpośrednią komunikację z dyżurnym komendy wojewódzkiej Policji – tzw. „sztywne łącze”. Ma ono służyć do podejmowania natychmiastowych działań przez policję, np. w sytuacji odmowy przyjęcia zawiadomienia o zdarzeniu stanowiącym zagrożenie dla życia lub zdrowia dzieci (również w przypadku przemocy domowej), próby odesłania zgłaszającego zaginięcie dziecka do innej jednostki policji, zwłoki w działaniach poszukiwawczych po przyjęciu zawiadomienia o zaginięciu czy braku kontaktu z prowadzącym sprawę i jednocześnie braku wiedzy na temat przebiegu prowadzonych czynności.