Opolski most kolejowy z lat 1927-1928 to już historia
Opolski krajobraz utracił jedną ze swoich charakterystycznych konstrukcji – most kolejowy przez Odrę, który powstał pod koniec lat 20. XX wieku. Jednak nie wszystko jest stracone – fragmenty zabytkowego mostu znajdą swoje miejsce na terenie dworca PKP w Opolu.
Wielu opolan z żalem przyjęło informacje o rozbiórce przedwojennej przeprawy przez Odrę, która przez dekady była nierozłącznym elementem miejskiego pejzażu. Prace remontowe na linii kolejowej między stacjami Opole Główne a Opole Zachodnie doprowadziły do demontażu historycznego mostu. Pozostałości po dawnej konstrukcji są obecnie gromadzone na placu budowy, skąd stopniowo trafiają do miejsca docelowego. Warto zaznaczyć, że most był wyjątkowym dziełem architektury komunikacyjnej, powstałym w latach 1927-1928. Na jego miejscu wcześniej znajdował się most z 1844 roku, który przeszedł dwie przebudowy – w latach 1866 oraz 1897.
PKP Polskie Linie Kolejowe, instytucja stojąca za realizacją inwestycji, zapewnia mieszkańców, że nie wszystko jest stracone. Najbardziej interesujące fragmenty mostu zostaną bowiem przeniesione na plac przy opolskim dworcu PKP, gdzie staną się jednym z punktów turystycznych na mapie miasta.
Obecnie prowadzone są prace przy budowie nowego mostu kolejowego, który powstaje w miejscu starego przeprawy. Montaż białej konstrukcji na brzegu Zaodrza został już rozpoczęty. Niedługo robotnicy rozpoczną przesuwanie jej przez rzekę Odrę, w kierunku przeciwnego brzegu.