Pamiątkowe monety dla formacji mundurowych w 30. rocznicę wycofania wojsk sowieckich

Pamiątkowe monety dla formacji mundurowych w 30. rocznicę wycofania wojsk sowieckich

Jedenastu reprezentantów służb mundurowych z terenu województwa opolskiego, którzy pełnią służbę od straży rybackiej po funkcjonariuszy policji, a także przedstawiciele służb działających pod egidą wojewody, w ceremonii odebrali pamiątkowe monety. Emisji tych monet dokonał Narodowy Bank Polski, aby uczcić trzydziestą rocznicę wycofania wojsk sowieckich z terytorium Polski.

Krzysztof Pasternak, pełniący obowiązki dyrektora oddziału okręgowego NBP w Opolu, wyjaśniał podczas uroczystości, że wyemitowane monety są srebrne i mają nominał 10 złotych. Ich symbolika jest dość prosta – przedstawiają one palec wskazujący oraz napis, który stanowi swoistą aluzję do tego, komu ten gest był skierowany.

Wojewoda opolski Sławomir Kłosowski podkreślał natomiast znaczenie rocznicy dla całego kraju. Wyraził swoje przerażenie na myśl o tym, co by się działo, gdyby wojska sowieckie nadal stacjonowały na terytorium Polski. Wskazał przy tym na agresywną postawę Rosji i dążenie tego państwa do odtworzenia dawnego imperium.

Wśród osób uhonorowanych monetami znalazł się Stanisław Potoniec, zastępca dyrektora wydziału zarządzania kryzysowego urzędu wojewódzkiego. W chwili wycofania wojsk sowieckich z Polski przebywał on na poligonie. Przywołał swe wspomnienia z tamtego okresu, opowiadając o zniszczeniach dokonanych przez Sowietów przed opuszczeniem jednego z miasteczek.

Zgodnie z powszechnie przyjętą datą, za moment zakończenia obecności wojsk sowieckich w Polsce uznaje się 16 września 1993 roku. Tego dnia ostatni żołnierze opuścili Legnicę. Natomiast ostatni mundurowy Sowieci opuścił granice naszego kraju dwa dni później, odjeżdżając ze stacji Warszawa Wschodnia.