Pionierski zabieg kardiochirurgiczny przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

Pionierski zabieg kardiochirurgiczny przeprowadzony w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu

Historia medycyny zarejestrowała kolejny przełomowy moment, gdy lekarze z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Opolu po raz pierwszy przeprowadzili innowacyjną operację serca. Była to przezskórna naprawa zastawki trójdzielnej – technika, z której korzysta obecnie jedynie siedem ośrodków medycznych na terenie całego kraju.

Zgodnie z wyjaśnieniem prof. Jerzego Sachy, który pełni funkcję koordynatora Pracownik Badań Hemodynamicznych USK, ten nowatorski rodzaj operacji oferuje pacjentom cierpiącym na schorzenia serca znaczne poprawienie ich rokowań. Jak podkreślił profesor, ta metoda daje możliwość naprawy zastawki bez konieczności otwierania klatki piersiowej, co stanowi nową alternatywę terapeutyczną dla pacjentów.

Dotychczasowe interwencje chirurgiczne na zastawkach trójdzielnych, jeśli już były przeprowadzane, zazwyczaj wiązały się z dodatkowymi zabiegami kardiochirurgicznymi. Profesor Sacha zwraca uwagę, że ryzyko związane z samodzielnym zabiegiem na tej zastawce jest wysokie, ponieważ często lekarze mają do czynienia z pacjentami, u których występują jednocześnie inne choroby serca. Właśnie niedomykalność zastawki trójdzielnej powoduje niewydolność krążenia, stąd możliwość naprawy tej zastawki bezinwazyjnie, poprzez naczynia krwionośne, może okazać się istotną szansą na skuteczne leczenie tego schorzenia i przedłużenie życia pacjentów.

Kardiolog z USK podkreśla, że wykonanie takich zabiegów to praktyka stosowana na świecie dopiero od kilku lat. Dzięki tej nowej metodzie leczenia niedomykalności zastawki trójdzielnej możliwe jest nie tylko poprawienie rokowań pacjentów, ale także znaczne polepszenie ich komfortu życia. Wielu pacjentów mimo przyjmowania leków nadal doświadcza obrzęków i duszności – te symptomy mogą zostać złagodzone dzięki tej innowacyjnej technice.