Przestroga dla mieszkańców Opola: 77-latka straciła ponad ćwierć miliona złotych na fałszywej inwestycji

Przestroga dla mieszkańców Opola: 77-latka straciła ponad ćwierć miliona złotych na fałszywej inwestycji

Utrata oszczędności życia – to dotkliwa konsekwencja, która spotkała 77-letnią mieszkankę Opola po tym, jak uwierzyła w reklamę oferty inwestycyjnej, którą zobaczyła na portalu społecznościowym. Warto jednak pamiętać, że wydawać by się mogło zbyt atrakcyjne propozycje zysków finansowych w sieci często okazują się oszustwem. Podpowiadamy, jak rozpoznać takie pułapki.

Końcówka lutego przyniosła zgłoszenie do Komendy Miejskiej Policji w Opolu od naszej starszej mieszkanki. Reklama pewnej inwestycji, znaleziona przez kobietę w Internecie, obiecywała szybkie pomnożenie jej oszczędności. Autentyczność oferty zdawały potwierdzać zdjęcia popularnego dziennikarza i jednego z ministrów rządu. Po kliknięciu w link i podaniu swoich danych, 77-latka skontaktowała się ze 'konsultantką’, która przekonała ją do założenia konta inwestycyjnego na wskazanej stronie. Fałszywa doradca finansowy przeprowadziła pokrzywdzoną przez cały proces rejestracji, a potem przez miesiąc namawiała do kolejnych wpłat. Przedstawiała jej również wykresy i tabele z wirtualnymi zyskami. Oszuści nie ograniczali się tylko do przelewów – część transz pobierali nawet gotówką, za pośrednictwem kuriera. Gdy starsza pani postanowiła wypłacić część środków, 'konsultantka’ zaczęła ją zastraszać i kontakt nagle został przerwany. W wyniku tego oszustwa, kobieta straciła ponad 270 tysięcy złotych. Sprawą zajmują się już funkcjonariusze opolskiej policji.

Podkreślamy jednak, że najważniejsza jest profilaktyka i ostrzeganie swoich bliskich o takich oszustwach. W obecnych czasach, fałszywe inwestycje są jednym z najczęściej występujących scamów wymierzonych w osoby korzystające z usług na rynku finansowym. Szwindel polega na manipulacji ofiary do 'inwestowania’ w coś, co w rzeczywistości jest fikcyjne.

Oszuści często używają podstępów, takich jak wykorzystanie wizerunku znanej osoby z polityki, biznesu czy sportu lub bezprawnie korzystanie z nazw znanych marek. Obietnice wysokich zysków bez ryzyka utraty wkładu przy minimalnym wysiłku i zaangażowaniu mogą wydawać się idealną okazją do zarobienia dodatkowych pieniędzy, ale często są to pułapki.

Ofiary tego typu oszustw zwykle zdają sobie sprawę z faktu, że zostały oszukane dopiero w momencie, kiedy próbują wypłacić rzekome zyski. Wtedy też często otrzymują polecenia dotyczące konieczności dokonania kolejnych wpłat.

W przypadku strat finansowych, niezwłocznie kontaktuj się ze swoim bankiem, aby zablokować dostęp do konta i zmienić hasło. Powinieneś również zgłosić incydent do najbliższej jednostki Policji.