Szeroko zakrojona akcja "Zero tolerancji – Bezpieczna DK94": kształtowanie świadomości o bezpiecznym zachowaniu na drodze

Szeroko zakrojona akcja "Zero tolerancji – Bezpieczna DK94": kształtowanie świadomości o bezpiecznym zachowaniu na drodze

15 maja odbyła się akcja pod nazwą „Zero tolerancji – Bezpieczna DK94”, którą zorganizowały służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo ruchu drogowego, w tym Policja Opolska. Akcja skierowana była do użytkowników drogi krajowej nr 94, będącej jedną z najważniejszych arterii komunikacyjnych w Polsce. Głównym celem inicjatywy było podniesienie poziomu bezpieczeństwa na wspomnianej trasie poprzez działania kontrolne i edukacyjne.

Podkomisarz Tomasz Kukułka z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu podkreślał wagę tych działań. Wskazał, że trasa jest alternatywą dla autostrady A4, co wiąże się z dużym natężeniem ruchu i wieloma wypadkami. Od początku 2022 roku na tej drodze miało miejsce około 600 poważnych wypadków, w wyniku których doznano 730 poważnych obrażeń ciała, a 55 osób poniosło śmierć. Szczególnie narażeni byli motocykliści, którzy uczestniczyli w co dziesiątym wypadku. Dlatego, oprócz kontroli drogowych, przeprowadzono inscenizację wypadku z udziałem motocyklisty, mającą na celu uświadomienie kierowcom, jak łatwo może dojść do tragedii.

W akcji wzięła udział również znana influencerka i motocyklistka Magdalena Plich. Zwracała uwagę na to, jak łatwo można doprowadzić do wypadku, szczególnie przy nadmiernej prędkości. Podkreślała też, że działania tego typu są niezbędne dla przypomnienia o konsekwencjach niebezpiecznej jazdy.

Dominik Grabowski z Opolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego apelował natomiast o odpowiedzialne korzystanie z telefonów komórkowych. Podkreślał, że powinny one służyć do wezwania pomocy, a nie dokumentowania zdarzenia, zwłaszcza gdy nie potrafi się udzielić pierwszej pomocy. Dodatkowo podczas akcji przypominano uczestnikom o konieczności zachowania bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia oraz wykorzystywania elementów odblaskowych.

Jednym z uczestników akcji był Pan Jarosław, który został zatrzymany na drodze podczas inscenizacji wypadku. Przyznał, że na początku przestraszył się sytuacji, ale później zrozumiał, że to tylko inscenizacja i zdał sobie sprawę, jak ważne jest bycie przygotowanym na podobne sytuacje. Podkreślił, że od najmłodszych lat powinno się uczyć dzieci, jak udzielać pomocy w razie wypadku.

Akcje takie jak „Zero tolerancji – Bezpieczna DK94” mają kluczowe znaczenie dla kształtowania świadomości społecznej na temat bezpieczeństwa na drodze i sposobów zapobiegania zagrożeniom.