USK w Opolu wreszcie z nowym zbiornikiem tlenu

USK w Opolu wreszcie z nowym zbiornikiem tlenu

USK w Opolu będzie miał nowy zbiornik tlenu

USK w Opolu wkrótce zaopatrzy się w nowy zbiornik tlenu medycznego. Na ten moment szpital dysponuje dwoma takimi zbiornikami, ale z powodu na zwiększone zapotrzebowanie na tlenoterapię władze szpitala zdecydowały się kupić nowy. Ma on również zabezpieczyć szpital na wypadek awarii, która mogłaby nieźle namieszać. Oznaczałoby to brak dostępu do tlenu medycznego dla pacjentów, którzy z powodu ciężkiego stanu zdrowia potrzebują go najbardziej.

Ile tlenu zużywa się w USK w Opolu?

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Opolu zużywa się około 300-400 kilogramów ciekłego tlenu medycznego na dobę. Podczas najbardziej ekstremalnych okresów w 2020 roku wartość ta wynosiła nawet 700 kilogramów. W ostatnim roku zapotrzebowanie na tlenoterapię się zwiększyło, przez co pojawiła się konieczność wprowadzenia zmian. Podjęto więc decyzję o tym, aby zaopatrzyć placówkę w kolejny zbiornik, tym razem większy.

W zakupie nowego zbiornika chodzi nie tylko o zwiększenie zasobów tlenu. Jednym z głównych celów tej inwestycji jest zabezpieczenie na wypadek awarii. 5000-litrowy zbiornik, który do tej pory dobrze się sprawował w szpitalu, ma już 27-lat. Jak na taki obiekt jest dosyć dużo, więc można powiedzieć, że zdążył się już zestarzeć. W każdej chwili może dojść do jego awarii, a wtedy konieczny będzie jakiś zbiornik zapasowy. Władze opolskiego USK nie mogą przecież dopuścić, aby pacjentowi w stanie ciężkim nagle zabrało tlenu.

Zbiorniki tlenu medycznego

Nowy zbiornik tlenu medycznego już bezpiecznie dotarł do szpitala. Znajduje się on zaraz obok poprzedniego zbiornika o nieco mniejszej pojemności. Mowa tu o pojemności 5 tysięcy litrów, podczas gdy dla nowego zbiornika wartość ta wynosi 6150 litrów. Ważny on ponad 3 tony, więc transport i przemieszczanie go nie jest taką prostą sprawą.

Oba pojemniki znajdują się na specjalnym fundamencie, z którego tlen trafia do instalacji szpitalnej, znajdującej się przy al. Witosa. W pierwsze połowie sierpnia do zbiornika tego trafi tlen medyczny, z którego następnie będą mogli skorzystać pacjenci.

Istnieje jeszcze trzeci zbiornik, który na swoim składzie ma USK. Znajduje się on zaraz przy wejściu na Szpitalny Oddział Ratunkowy, a jego pojemność wynosi 3 tys. litrów. Szpital więc będzie mógł przechowywać łącznie 14150 litrów tlenu medycznego.

Jak działa zbiornik tlenu medycznego?

Tlen medyczny dostarcza się pacjentom poprzez parownicę, czyli specjalne urządzenie, które przekształca stan ciekły na lotny. Jednocześnie tlen przybiera temperaturę otoczenia, dzięki czemu możliwe jest podanie go pacjentom.

Opolski szpital. Co jeszcze obejmuje inwestycja?

Dostarczenie zbiornika tlenu do USK w Opolu nie jest jedynym elementem tej inwestycji. W jej ramach odbędzie się również zmodernizowanie rezerwy zasilania ciekłego tlenu. Będzie to możliwe dzięki instalacji tablicy redukcyjnej działającej mniej lub bardziej automatycznie. Jej zastosowanie dotyczy ekstremalnych sytuacji takich jak awaria zbiornika z tlenem. Tablica wyśle wtedy automatyczną wiadomość do personelu.

dyrektor generalny opolskiego USK przekonuje, że dzięki tej inwestycji możliwa będzie bezpieczniejsza hospitalizacja. Projekt sfinansował Opolski Urząd Wojewódzki.