Opole na drugim miejscu w kraju pod względem wydłużających się kolejek do specjalistów

Opole na drugim miejscu w kraju pod względem wydłużających się kolejek do specjalistów

Pacjenci z Opola od 2015 roku zmagają się ze znacznym wydłużeniem czasu oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty, co sytuuje to miasto na niechlubnym drugim miejscu w rankingu polskich miast wojewódzkich. Wynika to z danych, które pokazują aż 138% wzrost w okresie od 2015 r. Tylko Szczecin jest w gorszej sytuacji.

Portal Świat Przychodni opublikował raport na temat zmiany czasu oczekiwania na wizytę u lekarzy specjalistów w ciągu ostatnich ośmiu lat. Portal dokonał szczegółowej analizy danych dostarczonych przez placówki medyczne współpracujące z Narodowym Funduszem Zdrowia. Analiza obejmowała okres od listopada 2015 roku do sierpnia 2023 roku i uwzględniała takie specjalizacje jak dermatologia, endokrynologia, gastrologia, kardiologia, laryngologia, neurologia, okulistyka oraz ortopedia.

Raport skupił się jedynie na przypadkach stabilnych pacjentów, dla których natychmiastowa interwencja specjalistyczna nie była konieczna. Stwierdzono, że średni czas oczekiwania na wizytę specjalistyczną uległ niemal dwukrotnemu wydłużeniu w ciągu tych ośmiu lat. W roku 2015 średnia ta wynosiła 84 dni, natomiast w roku 2023 osiąga już 164 dni. Najbardziej drastyczne zmiany zaobserwowano w gastrologii, gdzie okres oczekiwania wzrósł z 120 do 301 dni, jak również w dermatologii, gdzie zanotowano skok o 362% (z 21 do 76 dni). Mimo to, najdłuższe kolejki nadal odnotowuje się w poradniach endokrynologicznych.

Raport dotyczący Opola pokazał, że median czasu oczekiwania na pierwszą wizytę u specjalisty wzrosła z 93 dni w listopadzie 2015 r. do 222 dni w sierpniu 2023 r.