Przeobrażenie Spółdzielni Pracy Chronionej "Odra" w nowoczesne osiedle mieszkaniowe

Przeobrażenie Spółdzielni Pracy Chronionej "Odra" w nowoczesne osiedle mieszkaniowe

„Odra”, spółdzielnia pracy chronionej, przez siedemdziesiąt lat swej działalności, była miejscem zatrudnienia dla osób niepełnosprawnych. Ta instytucja, położona na ulicy Feliksa Nowowiejskiego w dzielnicy Zaodrze w Opolu, znana jest dziś jako nowoczesne osiedle mieszkalne.

Spółdzielnia „Odra” stanowi fragment historii miasta Opola. Jej założenie miało miejsce w roku 1950 przez inwalidów wojennych, dla których praca w konwencjonalnych przedsiębiorstwach była niemożliwa. Z biegiem czasu, „Odra” ewoluowała w stronę zakładu pracy chronionej, oferującym zatrudnienie dla osób niepełnosprawnych.

Jak podkreślał Mariusz Markowski, były prezes i obecny likwidator firmy, Odra prowadziła przekrojową działalność. W latach 80., produkowano tam na przykład liczne zestawy pościeli na eksport do wielu krajów. Również części do rowerów firmy Romet były tam produkowane. Przyznaje on, że w najlepszym okresie działalności, „Odra” zatrudniała ponad tysiąc osób. Jednakże, firma zaczęła stopniowo tracić na konkurencyjności wobec tańszych importowanych produktów, co skutkowało stopniowym zawężaniem profilu działalności.

W 2017 roku firma dawała pracę około 300 osobom, które zajmowały się produkcją wiązek i podzespołów do samochodów. Niestety, firma została ostatecznie zamknięta 1 kwietnia 2020 roku, dokładnie w dniu jej 70. rocznicy powstania.

Działkę o powierzchni dwóch hektarów, wcześniej należącą do spółdzielni „Odra”, nabyła opolska firma developerska Atlantis. Firma ta zdecydowała się na wyburzenie wszystkich budynków znajdujących się na terenie działki: hal produkcyjnych, warsztatów i biur – łącznie 17 budynków. W ich miejscu powstało nowoczesne osiedle mieszkaniowe otoczone zielenią.