Unowocześnienie opolskich szpitali: rozbudowa Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej i remont SOR
W dniu wczorajszym Szpital Wojewódzki w Opolu zyskał nową, powiększoną część Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej. W trakcie uroczystego wydarzenia miało również miejsce podpisanie umowy na remont Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, jak również bloku operacyjnego.
Jakiś czas temu informacje dotyczące otwarcia nowych sal szpitalnych pojawiły się w kontekście Centrum Ginekologii Onkologicznej oraz Klinicznego Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Teraz przyszedł czas na rozbudowę Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, co stanowiłoby kolejny krok w transformacji opolskich szpitali, aby dostosować je do standardów XXI wieku.
Ewelina Kudyba, zastępca kierownika Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej, komentuje ten proces: – Zainstalowane zostały nowoczesne mechanizmy pozwalające na automatyzację faz przedanalitycznej, analitycznej i postanalitycznej. Największy wpływ mają tutaj sorter próbek i linia podawcza do analizatora biochemicznego i imulogicznego, a także linia hematologiczna. W przyszłości planujemy połączyć kolejny analizator, co z pewnością usprawni naszą pracę i skróci czas oczekiwania na wyniki dla pacjentów.
W ramach wydarzenia podpisano również trzy istotne umowy dotacyjne między Urzędem Marszałkowskim Województwa Opolskiego a Szpitalem Wojewódzkim. Za sprawą dwóch z nich, szpital otrzyma blisko 4 mln złotych na inwestycje. Pierwsza umowa dotyczy doposażenia i przebudowy SOR. Planowana jest nowa poczekalnia, obszar segregacji medycznej, miejsce rejestracji i przyjęć, gabinety konsultacyjne, gabinet zabiegowy oraz zaplecze socjalno-gospodarcze dla pacjentów i personelu. Zakupione zostaną dodatkowo kardiomonitor oraz tablet medyczny do triażu TOPSOR. Druga umowa natomiast przewiduje modernizację bloku operacyjnego, wskazując na zakup nowych stołów operacyjnych, aparatu do znieczulenia z kardiomonitorem, zasilaczy do opasek zaciskowych oraz narzędzi chirurgicznych.
Zuzanna Donath-Kasiura, wicemarszałek Województwa Opolskiego, podkreśliła znaczenie tych inwestycji: – To jest inwestycja w zdrowie mieszkańców naszego regionu. Nowoczesny sprzęt zapewni wysoką jakość świadczenia usług. Jako zarząd województwa widzimy potrzebę takich inwestycji i chętnie je wspieramy.
Trzecia umowa obejmuje ukończenie prac w pawilonie łóżkowym Opolskiego Centrum Rehabilitacji w Korfantowie. Pozwoli to na stworzenie optymalnych warunków dla pacjentów. Wojciech Machelski, dyrektor Centrum, powiedział: – Otrzymane środki pozwolą zakończyć etap przebudowy części pawilonowej. W zeszłym roku wykonaliśmy 750 zabiegów endoprotez stawów kolanowych i biodrowych. Deklaracja moich lekarzy to, że w tym roku przekroczymy ich tysiąc. Nasz ośrodek jest więc w czołówce polskich szpitali.