Podsumowanie 31. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu

Podsumowanie 31. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu

Miniony tydzień w Opolu stał pod znakiem sztuki lalkarskiej z okazji 31. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek. Podczas festiwalowych zmaganiach, na opolskich scenach wystawiane były spektakle najlepszych polskich teatrów lalkarskich, a ich najznakomitsze produkcje zostały uhonorowane przez komisję jurorską.

W ramach konkursu mającego na celu wyłonienie najbardziej porywającego spektaklu festiwalowego, do rywalizacji przystąpiło łącznie 12 przedstawień stworzonych przez 10 rozmaitych teatrów. Każde z nich miało okazję zaprezentować swoją twórczość na deskach Opolskiego Teatru Lalki i Aktora, gdzie po każdym występie były one dokładnie oceniane przez jury.

Oficjalna ceremonia ogłoszenia wyników rywalizacji odbyła się w piątek (20.10).

Pierwszą nagrodę 31. Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Lalek zdobyło przedstawienie „Kulka” autorstwa Tomasza Maśląkowskiego, wystawione przez Wrocławski Teatr Lalek.

Dzieło to zasłużyło na uznanie komisji jurorskiej, która przyznała mu tytuł najlepszego spektaklu festiwalowego niemal jednogłośnie. Oprócz głównej nagrody w kwocie 12 000 złotych, zdobył on także pierwszą nagrodę za reżyserię, dwie nagrody aktorskie oraz nagrodę za najlepszą muzykę. Natomiast drugą nagrodę o wartości 8 000 złotych otrzymał spektakl „Romans” stworzony przez Natalię Sakowicz, który został doceniony za wzruszającą symbiozę między aktorem a lalką oraz odwagę w poruszaniu trudnych kwestii egzystencjalnych.

Opolski Teatr Lalki i Aktora wziął udział w konkursie prezentując dwa spektakle: „Troja. Wojny nie będzie!” oraz „Ja Goryl, Ty człowiek”. Spośród tych dwóch to jednak ten ostatni został doceniony przez jurorów i zdobył wyróżnienie w kategorii nagrody aktorskie o wartości 2 000 złotych.

Poniżej przedstawiamy pełny wykaz nagród przyznanych przez jury.

Wygłoszenie werdyktu rozpoczęło się od wręczenia pierwszej nagrody o wartości 12 000 zł ufundowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Laureatem został spektakl „Kulka” Tomasza Maśląkowskiego prezentowany przez Wrocławski Teatr Lalek, który zdobył wyróżnienie za czułe wprowadzenie publiczności w krainę wrażliwości i muzycznej wyobraźni.