"Przedszkolak ratuje" – edukacja pierwszej pomocy dla najmłodszych

"Przedszkolak ratuje" – edukacja pierwszej pomocy dla najmłodszych

Zdolność udzielania pierwszej pomocy to niezwykle istotna umiejętność, która może skutecznie uratować życie drugiego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby już od najwcześniejszych lat kształtować w dzieciach odpowiednie postawy związane z bezpieczeństwem oraz uświadamiać im, że ich reakcja może być decydująca w sytuacji zagrożenia życia innych osób. W ramach tego założenia, realizowana jest obecnie kampania o nazwie „Przedszkolak ratuje”, która ma na celu nauczenie najmłodszych podstaw pierwszej pomocy. Kampania odbywa się na terenie trzech powiatów naszego województwa, gdzie dzieci mają możliwość zdobycia praktycznej wiedzy podczas spotkań.

IV edycja warsztatów edukacyjnych w ramach programu „Przedszkolak ratuje” rozpoczęła się 20 czerwca. Początek akcji miała miejsce w Nysie, ale warsztaty odbywają się także w powiatach nyskim, brzeskim i kluczborskim. Głównym celem tych działań jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat pierwszej pomocy, upowszechnianie świadomości związanej z bezpieczeństwem oraz kształtowanie odpowiednich postaw wobec zagrożeń dla życia i zdrowia.

W czasie trwania kampanii dzieci uczestniczą w spotkaniach z funkcjonariuszami Policji, strażakami z OSP, studentami ratownictwa medycznego oraz pracownikami Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji. Warsztaty są podzielone na część teoretyczną i praktyczną, a uczestniczą w nich głównie dzieci w wieku 5 i 6 lat.

Celem projektu jest przede wszystkim nauczenie dzieci jak wygląda praca policjanta, ratownika medycznego oraz strażaka. Zależy nam aby dzieci zapoznały się z numerem alarmowym 112 i umiały prawidłowo prowadzić rozmowę z dyspozytorem, a także żeby wiedziały, jak wezwać pomoc, gdy nie mają dostępu do telefonu. Chcemy też uświadomić im jak ważne jest wezwanie odpowiednich służb w nagłych sytuacjach, nauczyć je oceny ryzyka oraz kształtować właściwe postawy w przypadku zagrożeń.

Zasięg programu obejmie około 150 placówek przedszkolnych na terenie trzech powiatów. Kampania potrwa do czerwca przyszłego roku, a kolejne spotkania odbędą się niebawem.