Metamorfoza miejsca – rewitalizacja placu przed dworcem kolejowym

Metamorfoza miejsca – rewitalizacja placu przed dworcem kolejowym

Rok 2019 przyniósł widoczne zmiany w krajobrazie miejskim. Szczególnie zauważalne jest to w centralnej części miasta, na placu przed dworcem kolejowym. Intensywne prace modernizacyjne, które rozpoczęły się na początku tego roku, po nieco więcej niż 11 miesiącach doznały spektakularnego zakończenia. Obecnie trwają formalności związane z odbiorem końcowym tego ambitnego przedsięwzięcia. Pełne uroku i zieleni miejsce z pewnością będzie prezentowało się jeszcze piękniej na tle wiosennego słońca, kiedy to listowie na posadzonych tu kilkudziesięciu drzewach zacznie rozwijać się pełnym blaskiem.

Historia tej inwestycji sięga jednak dalej, bo właściwie jej początek datuje się na rok 2018. Wówczas to, po ogłoszeniu ogólnopolskiego konkursu na koncepcję przebudowy placu dworcowego, spośród ponad 40 zgłoszeń jury wybrało propozycję SN Architekci z Opola. Prace budowlane ruszyły pełną parą od stycznia, a już w maju radni Klubu Arkadiusza Wiśniewskiego zaproponowali przeprowadzenie kolejnego konkursu, tym razem na patrona nowo powstającego placu. Głosy mieszkańców zadecydowały, że nosi on teraz imię Olgi „Kory” Sipowicz – legendy polskiej sceny muzycznej, wokalistki grupy Maanam i jednej z ikon opolskiego Festiwalu.

Dzisiejszy Plac im. „Kory” to niewątpliwie jest urokliwy skwer w centrum miasta. To miejsce, które ma służyć nie tylko pasażerom, ale również i mieszkańcom Opola. W ramach inwestycji powstały tu ścieżki spacerowe, plac zabaw z trampolinami i zjeżdżalniami oraz nasadzono wiele drzew. W sumie posadzono ponad 50 dużych drzew – platany klonolistne oraz glediczje trójcierniowe. Dodatkowo, upiększają teraz to miejsce rozplenice japońskie (3075 sztuk), a także ponad 170 sztuk cebulowych bylin, w tym czosnek olbrzymi.